Google kupiło Motorolę za 12,5 miliarda dolarów
Google poinformowało o zakupie Motorola Mobility — części giganta, która zajmowała się głównie produkowaniem urządzeń mobilnych.
15.08.2011 | aktual.: 29.01.2014 22:52
Motorola — firma z ponad 80-letnią tradycją przeszła na początku tego roku reorganizację w strukturze korporacji. W styczniu tego roku powstały dwa odrębne podmioty: Motorola Mobility — zajmująca się produkcją urządzeń przeznaczonych na rynek konsumencki oraz Motorola Solutions, która zajmuje się dostarczaniem rozwiązań telekomunikacyjnych dla firm oraz organizacji rządowych. Ostatnie lata dla Motoroli na rynku konsumenckim to na przemian sukcesy i porażki. Wraz z nastaniem ery smartfonów i uruchomieniem marketingowej machiny Apple'a, firma z Libertyville nie potrafiła przebić się do świadomości konsumentów.
Dopiero decyzja o przystąpieniu do Open Handset Alliance oraz wprowadzenie telefonów z Androidem pozwoliło powoli tonącej Motoroli złapać drugi oddech a następnie oddalić widmo bankructwa. Firma od premiery pierwszego telefonu z Androidem daje regularnie marketingowe prztyczki w nos liderowi na rynku smartfonów — Apple, na początku uruchamiając kampanię "DroidDoes" wyśmiewającą wady i ograniczenia ówczesnych iPhone'ów a także... stereotypowe cechy nabywców produktów giganta z Cupertino. Ostatni tego typu posunięcie miało miejsce podczas finału pucharu Super Bowl oraz premiery tabletu Motorola Xoom. Dział PR Motoroli postanowił nawiązać do pierwszej reklamy Apple promującej pierwsze komputery Macintosh w których Apple użyło szeregu porównań do powieści George'a Orwella pt. "Rok 1984". Parodia Motoroli sugeruje, że to właśnie produkty Apple są przedstawicielami świata zaprezentowanego w powieści Orwella.
Trudno nie zauważyć podobieństw pomiędzy tym wydarzeniem a podpisaniem umowy pomiędzy Microsoftem i Nokią, z tą różnicą, że "fiński" producent zachował finansową niezależność. Z wielkiej trójki (Apple, Google i Microsoft) to firma z Mountain View była jedyną, która nie posiadała zależnego od siebie producenta urządzeń. Dotychczas Google traktowała poszczególnych producentów na równych zasadach — pierwszy (G1) i drugi (Nexus One) telefon z Androidem, przeznaczony dla programistów wyprodukowany został przez HTC a trzeci został stworzony przez Samsunga. Czas pokaże, czy zasada zostanie przez Google utrzymana.
Za każdą akcję Motoroli Google zapłaciło 40 dolarów (kurs w piątek na zamknięciu notowań wynosił 24,4$ za akcję, obecnie na godzinę 17:20 kurs ustabilizował się na poziomie około 38$), łącznie płacąc za producenta urządzeń blisko 12,5 mld dolarów. Larry Page komentując zakup oświadczył, że Motorola pozostanie niezależnym od Google podmiotem. Przejęcie Motoroli przez Google daje mu kolekcję asów w rękawie w walce patentowej. Motorola posiada około 17 000 patentów oraz 7 500 wniosków o przyznanie patentu. Tak potężna biblioteka może służyć do odparcia prawniczych ataków na mobilny system do Google. Formalnie Google i Motorola muszą jeszcze uzyskać zgodę stosownych urzędów antymonopolowych w USA oraz Unii Europejskiej a także akcjonariuszy Motoroli Mobility.