Google Play: trojan w 10 tys. telefonów. Aplikacja do usunięcia
Sklep Google Play oferuje zainfekowaną aplikację na Androida. Program pobrano dotąd ponad 10 tysięcy razy i nadal jest dostępny. Badacze bezpieczeństwa wskazują, że znaleziono w nim szkodliwy kod trojana Harly. Aplikację lepiej usunąć z telefonu i sprawdzić, czy nie wyrządziła szkód.
W sklepie Google Play z aplikacjami na Androida znaleziono kolejny szkodliwy program. Tym razem badacze z SecneurX zwracają uwagę na aplikację Winter Gamebox, która przedstawiana jest jako "mobilna platforma do gier". Analiza kodu wskazuje jednak, że jest zainfekowana trojanem Harly. Jak dotąd pobrano ją z Google Play ponad 10 tys. razy i w chwili pisania niniejszego tekstu nadal jest dostępna w sklepie.
Użytkownicy smartfonów z Androidem najlepiej zrobią upewniając się, że nie mają programu Winter Gamebox w swoich urządzeniach. W przeciwnym razie aplikację należy bezzwłocznie odinstalować, a potem sprawdzić, czy nie wyrządziła szkód. Trojan Harly pozwala zdalnie wykradać dane z książki adresowej czy SMS-ów (warto więc skontaktować się z bankiem i sprawdzić stan konta), a także zapisywać użytkownika do niechcianych usług premium (za które dodatkowe opłaty może naliczyć operator).
Szkodliwa aplikacja z Google Play została dotąd pobrana "ponad 10 tys. razy", co w przypadku oznaczeń w sklepie może oznaczać równie dobrze niespełna 50 tys. użytkowników Androida. Do tego wypada doliczyć ewentualną dostępność w innych źródłach niż oficjalny sklep Google Play. Problem może więc w praktyce dotyczyć wielu osób, toteż nie warto go bagatelizować.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić mobilny monitor LG gram +view?
Opisywana aplikacja Winter Gamebox to drugi program z Google Play zainfekowany trojanem Harly, który opisujemy w ostatnim czasie. Na początku marca podobnym zagrożeniem była aplikacja Cool Emoji Editor & Sticker. W tamtym przypadku program został jednak dużo szybciej usunięty ze sklepu Google Play, przez co uchroniono nowe, potencjalne ofiary przed zagrożeniem.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl