Google poprawia zdjęcia satelitarne świata w Mapach. Efekty robią wrażenie

Google wzięło się na poważnie za poprawianie jakości zdjęć satelitarnych dostępnych w jego mapach internetowych. Nowości są już stopniowo wdrażane, a efekty zmian robią duże wrażenie.

Google poprawia zdjęcia satelitarne świata w Mapach. Efekty robią wrażenie
Łukasz Maślanka

28.06.2016 | aktual.: 28.06.2016 12:59

Obraz

Jak czytamy na oficjalnym blogu Map Google, w warstwie Earth dostępnej w mapach (zarówno w wersji przeglądarkowej, jak też w aplikacjach mobilnych) a także programie Google Earth krok po kroku są już udostępniane nowe zdjęcia satelitarne całego świata. Ich przygotowywanie rozpoczęło się w 2013 r., a za ich wykonanie odpowiadał satelita Landsat 8. Poprzednie fotografie, dostarczone przez Landsat 7, miały bowiem sporo wad. W 2003 r. satelita został uszkodzony i dostarczał zdjęcia np. z białymi pasami lub rozmazane. Google musiało włożyć sporo pracy, aby te fotografie nadawały się do użytku, a i bez tego ich jakość pozostawiała wiele do życzenia, zwłaszcza, jeśli chodzi o szczegółowość.

Zdjęcia wykonane przez Landsat 8 nie są już tak kłopotliwe, wręcz przeciwnie: to fotografie o bardzo wysokiej jakości, widać na nich znacznie więcej szczegółów niż na plikach autorstwa poprzednika, a dzięki zastosowaniu nowej techniki opracowywania zdjęć są one znacznie bardziej ostre. Google nie omieszkało zresztą pochwalić się efektami pracy satelity Landsat 8, a różnica w jakości fotografii jest imponująca. Zresztą, zobaczcie sami:

Zdjęcie Nowego Jorku wykonane przez satelitę Landsat 7
Zdjęcie Nowego Jorku wykonane przez satelitę Landsat 7
Ten sam obszar Nowego Jorku uchwycony przez satelitę Landsat 8
Ten sam obszar Nowego Jorku uchwycony przez satelitę Landsat 8

Google na swoim blogu pokazuje też inne przykłady zdjęć, które uchwycił satelita Landsat 8. Poniżej możecie sprawdzić, jak dokładne i szczegółowe jest zdjęcie Alaski:

Obraz

Jak to zwykle z usługami Google bywa, nowe zdjęcia satelitarne w Mapach będą pojawiały się stopniowo. To zresztą nie dziwi, bo firma ma do uporządkowania ogromny zasób plików, trzeba też wyszukać takie materiały, na których Ziemia nie jest zasłonięta przez chmury. Warto też dodać, że proces przygotowania nowych zdjęć satelitarnych w google'owych mapach został oparty na dostępnym publicznie Earth Engine API, dostępnego w celach niekomercyjnych np. dla naukowców.

Jeśli chcecie być na bieżąco z satelitarnymi nowościami Mapach Google, skorzystajcie z programu Google Earth lub włączcie warstwę Earth w mapach: w przeglądarce oraz w aplikacjach mobilnych na Androida lub iOS.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)