Google przegrywa sprawę o Javę z Oraclem
Blog FOSS Patents poinformował, że zapadł werdykt sądu w trwającej ponad rok sprawie Oracle przeciwko Google.
16.09.2011 | aktual.: 20.09.2011 13:31
Programiści z Mountain View przygotowali własną wirtualną maszynę o nazwie Dalvik, która korzysta z plików Javy (wtedy jeszcze) firmy Sun na potrzeby Androida. Pliki skopiowane z implementacji należącej obecnie do Oracle'a to w większości kod źródłowy interfejsów (API).
Obrona Google'a polegała na probie przekonania sądu, że pliki te znajdują się w jego implementacji Javy jedynie do testów, i że aby określić, czy zostały naruszone patenty i prawo własności intelektualnej, należy porównywać oba środowiska uruchomieniowe jako całość. Ponadto zdaniem Google'a Sun — oryginalny właściciel praw — zgodziłby się na wykorzystanie swojego kodu bez udzielania licencji. Sąd stanął jednak po stronie firmy Oracle — do testów czy nie, skopiowany kod to skopiowany kod, a porównywać należy konkretne pliki.
Werdytk brzmi: Google przegrał. Sędzia William Alsup nie uznał obrony firmy Google. Z jednym wyjątkiem, wszystkie wnioski z Mountain View zostały odrzucone. Sędzia zgodził się z prawnikami broniącymi producenta Androida tylko w przypadku jednego argumentu — nazwy plików i klas używanych w programach nie mogą podlegać prawom autorskim.
Oracle liczy na miliardowe rekompensaty i opłaty licencyjne. Google wolałby dojść do porozumienia, gdyż sporo ryzykuje. Nad Mountain View zawisło widmo wycofania urządzeń z Androidem ze sprzedaży w Stanach Zjednoczonych na wniosek firmy Oracle.