Google Sklep Play: przez te aplikacje stracisz pieniądze - usuń je z telefonu

Badacze bezpieczeństwa zidentyfikowali ponad 170 szkodliwych aplikacji na Androida, w tym aż 25 w Sklepie Play. W praktyce programy kradły pieniądze od użytkowników. Zostały już usunięte z platformy, ale ze smartfonów trzeba je odinstalować samemu.

Ze Sklepu Play usunięto kolejne szkodliwe aplikacje
Ze Sklepu Play usunięto kolejne szkodliwe aplikacje
Źródło zdjęć: © Getty Images
Oskar Ziomek

W tym przypadku problematyczne okazały się aplikacje związane z kopaniem kryptowalut, na co zwracają uwagę eksperci z Lookout Threat Lab. W programach sugerowano konieczność uiszczenia opłaty, by rozpocząć kopanie, ale w praktyce nic takiego nie miało miejsca, a zysk nigdy nie był wypłacany użytkownikowi.

Wpłacone środki po prostu przepadały. Jak wyliczono, łącznie oszukano w ten sposób ponad 93 tys. użytkowników Androida. Badacze sklasyfikowali szkodliwe aplikacje na dwa sposoby: jako BitScam i CloudScam.

Logo części ze szkodliwych aplikacji na Androida
Logo części ze szkodliwych aplikacji na Androida© Lookout

W obydwu przypadkach w praktyce problemem dla użytkownika jest konieczność uiszczenia opłaty (za pobranie samej aplikacji lub rzekome uruchomienie kopania kryptowalut, bądź inne dodatkowe funkcje), ale w zamian nie ma szans na żaden zysk i zwrot środków. Oszacowano, że opisywane aplikacje pomogły w ten sposób wyłudzić ponad 350 tys. dolarów.

Wśród aplikacji, które okazały się być szkodliwe i trafiły do Sklepu Play na Androida, znalazły się między innymi:

  • Mining Machine
  • Cloud Mining
  • Black Crypto || Pro Miner
  • Moon BAT
  • BITO HASH
  • MR Bitcoin

Większość z nich miała pozytywne oceny wyliczone na podstawie kilkuset opinii. Na pierwszy rzut oka nie mogły więc budzić podejrzeń użytkowników.

Szkodliwe aplikacje usunięte ze Sklepu Play

Warto podkreślić, że Google zdążył już zareagować na doniesienia o szkodliwych aplikacjach i usunął je ze Sklepu Play na Androidzie. Z samych smartfonów jednak nie znikną, póki sami nie odinstalują ich użytkownicy.

Niestety wszystkie nazwy aplikacji nie zostały podane wprost. W praktyce to sami użytkownicy Androida muszą więc upewnić się, czy nie korzystają z aplikacji do kopania kryptowalut, z których zysków mogą się nigdy nie doczekać.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
oprogramowanieinformacjebezpieczeństwo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)