Hakerka Max oskarżona za tworzenie i rozpowszechnianie ransomware
Alla Witte, znana w środowisku hakerskim jako Max, została oskarżona o przynależność do grupy Trickbot zajmującej się tworzeniem i rozmieszczaniem złośliwego oprogramowania typu malware. Grozi jej do 30 lat więzienia.
06.06.2021 14:52
Zgodnie z informacją opublikowaną przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, obywatelka Łotwy została oskarżona w sądzie federalnym w Cleveland w stanie Ohio. Max otrzymała wiele zarzutów wynikającymi z jej rzekomej roli w międzynarodowej organizacji zajmującej się cyberprzestępczością. Uważa się, że jest odpowiedzialna za stworzenie i wdrożenie trojana bankowego i ransomware znanego jako Trickbot.
Nie są to jednak wszystkie zarzuty w stosunku do Witte. USA oskarżają ją również o pisanie kodu, który monitorował i śledził użytkowników oraz o opracowywanie narzędzi i protokołów wykorzystywanych do przechowywania skradzionych danych logowania.
Szacuje się, że co najmniej milion komputerów zostało zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem Trickbot i stało się platformą dalszej dystrybucji programu. Najbardziej obciążającym zarzutem jest jednak wykorzystywanie go do infekowania szpitali i dostawców opieki zdrowotnej.
Sieć botów o nazwie Trickbot po raz pierwszy odnotowano w październiku 2016 roku. W roku 2019 firma Deep Instinct potwierdziła, że za jej pomocą przechwycono 250 milionów adresów email.
Mająca 55 lat Alla Witte, otrzymała w sumie aż 47 zarzutów, w tym udział w organizacji przestępczej zwanej Trickbot. Jak donosi Departament Sprawiedliwości, hakerzy działali głównie w Rosji, Białorusi i na Ukrainie, jednak ich celem były komputery należące do osób prywatnych i firm ulokowanych na terenie USA. Dodatkowo akt oskarżenia zawiera informacje o kradzieży pieniędzy i poufnych informacji przez hakerów.
Max razem z resztą grupy zajmowali się głównie infekowaniem komputerów ofiar Trickbotem. Program został zaprojektowany do przechwytywania danych logowania do bankowości internetowej oraz innych danych, w tym osobowych, numerów kart kredytowych, e-maili, haseł, dat urodzenia, numerów ubezpieczenia społecznego i adresów.
Za ich pomocą hakerzy byli w stanie uzyskać dostęp do kont bankowych, wykonywać nieautoryzowane elektroniczne transfery środków i prać pieniądze za pośrednictwem kont beneficjentów w USA i za granicą. Przy tej liczbie oskarżeń oraz ich wadze można się spodziewać, że Witte otrzyma najwyższy możliwy wymiar kary.