iOS 13 dostał aktualizację: Hongkong stracił emoji z flagą Tajwanu
Hongkong i Makau – jeśli w ustawieniach systemu iOS wskażesz któryś z tych regionów jako swój domyślny, stracisz dostęp do emoji z flagą Tajwanu. Co je łączy? Hongkong i Makau to autonomiczne regiony Chińskiej Republiki Ludowej.
Zmiana została wprowadzona przy okazji aktualizacji 13.1.2 dla systemu iOS, instalowanego na iPhone'ach. Dla zewnętrznych obserwatorów to kolejny przykład skomplikowanej relacji między firmą Apple i Chińską Republiką Ludową. Z jednej strony to bardzo chłonny rynek, gdzie iPhone'y sprzedają się jak ciepłe bułeczki, z drugiej ogromny problem dla wielu amerykańskich firm.
Zmiana została wprowadzona w najgorszym możliwym momencie. W Hongkongu miliony osób protestują przeciwko zmianom prawa i umożliwieniu ekstradycji z autonomicznego regionu do Chińskiej Republiki Ludowej.
Usunięcie emoji to znak, że Apple uznaje wyższość władzy ChRL nad antonimią Hongkongu i Makau. Posunę się nawet do stwierdzenia, że wywyższa reżim i politykę „Jedynych Chin” nad demokrację. Tajwan, a w zasadzie Republika Chińska, jest siedzibą demokratycznego rządu Chin sprzed rewolucji komunistycznej. Kraj ten nie jest uznawany przez wiele rządów, na czele z ChRL.
Flagi Tajwanu nie da się użyć w systemie iOS także na terenie Chin kontynentalnych. Tam nie jest nawet wyświetlana, jeśli pojawi się w rozmowie czy na stronie. Mieszkańcy Hongkongu i Makau nie znajdą flagi na klawiaturze Apple, ale mogą ją kopiować ze stron.
Można też zmienić klawiaturę. Gboard, czyli klawiatura Google, jeszcze pozwala używać emoji z flagą Tajwanu, gdy Hongkong jest domyślnym regionem.
Apple nie jest sam
Niestety nie tylko Apple wyraźnie popiera Chińską Republikę Ludową w tym konflikcie. Blizzard zbanował profesjonalnego zawodnika Hearthstone za publiczne poparcie protestujących w Hongkongu.