[IDF 2015] Intel Curie: co można zrobić z bystrym modułem wielkości guzika?

Starania Twórców potwierdziły wartość Edisona– budowane z wykorzystaniem tego komputerka bystre urządzeniapotrafią zaskoczyć pomysłowością i użytecznością. Edison jestjednak zbyt duży (jest wielkości znaczka pocztowego) i zbyt drogi(kosztuje ok. 50 dolarów) jak na niektóre projekty. Co w takimrazie społeczność Twórców mogłaby zrobić z komputerkiemznacznie mniejszym i tańszym? Intel ujawnił więcej szczegółówdotyczących Curie, czyli modułu komputerowego, który niemal każdąrzecz uczyni bystrą i połączoną.

[IDF 2015] Intel Curie: co można zrobić z bystrym modułem wielkości guzika?

20.08.2015 08:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Moduł Intel Curie został zaprezentowanypo raz pierwszy na tegorocznych targach CES. Rozmiarów guzika, miałw sobie mieścić m.in. 32-bitowy mikroprocesor Quark i niewielkąilość pamięci. Okazało się, że mieści w sobie znacznie więcej.To kompletny System-on-Chip w którym znajdziemy kolejną, bardziejenergooszczędną wersję procesora (Quark SE), wyposażonego w 80 KBpamięci operacyjnej SRAM i 384 KB flash NAND na dane, a do tegoprocesor sygnałowy zaprojektowany do analizy danych sensorycznych,pozwalający na szybką, sprzętowo wspomaganą analizę ruchów igestów. Za łączność odpowiada Bluetooth Low Energy, dodatkowoCurie zawiera akcelerometr, żyroskop i obwód bezprzewodowegoładowania.

Podstawowym zastosowaniem Curie mają być oczywiście wszelkiegorodzaju urządzenia ubieralne, ale też systemy kontroliprzemysłowej, czujniki medyczne, czy sprzętowe modułybezpieczeństwa, pozwalające na względnie bezpieczne fizyczneuwierzytelnianie. Najbardziej interesujące są jednak narzędziaprzygotowane dla Curie, dzięki którym wynalazcy i producenci będąmogli łatwo wykorzystać moduł ten do swoich potrzeb.

Na tegorocznym IDF zaprezentowano więc dwa kolejne zestawyoprogramowania z serii IQ, zawierające m.in. SDK, firmware inarzędzia pomocnicze dla iOS-a i Androida. To Intel Identity IQ,służący do uwierzytelniania za pomocą urządzeń ubieralnych orazIntel Time IQ, który usprawnić ma rutynowe czynności wspomaganeprzez sprzęt ubieralny poprzez kontekstowo zorientowanepowiadomienia. Dołączają one do Intel Body IQ, umożliwiającegowykorzystanie Curie w analizie fizycznej aktywności użytkownika(liczenie kroków, spalanie kalorii itp.) oraz Intel Social IQ, zapomocą którego platformę tę można spiąć z sieciamispołecznościowymi.

Curie trafia właśnie w ręce pierwszych producentów iwynalazców, do końca roku ma być powszechnie dostępne, spodziewaćsię więc można, że już na przyszłorocznym IDF zobaczymy całąekspozycję poświęconą sprzętowi zbudowanemu z wykorzystaniemtego modułu. Na pewno część z nich powstanie w nadziei zdobycianagrody w nowym telewizyjnym show America's Greatest Makers, którejest efektem kooperacji Intela oraz sieci Turner Broadcasting iUnited Artists Media Group. Sporo jednak będzie produktami znanych wbranży mody czy sportu firm, takich jak TAG Heuer, Opening Ceremony,Fossil Group, Barneys czy Luxottica Group, które stały się w tejinicjatywie partnerami Intela.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Komentarze (25)