IEM 2019. Starcraft 2 - kultowy tytuł na arenie
Trwa IEM 2019. "Starcraft" jest "matką" e-sportu, najbardziej wymagającą grą e-sportową. Koreańscy pro-gracze "Starcrafta" mają tam status gwiazd. To wszystko prawda, tylko co z tego, jeśli "matka" jest już nieatrakcyjna i nikt się nią nie interesuje poza grupką zapaleńców."
E-sport istnieje dzięki "Starcraftowi"
Wydany w 1998 roku "Starcraft" był fundamentem, na którym powstał e-sport, czyli zawodowe rozgrywki w grach komputerowych. Zawodnicy podpisywali kontrakty ze sponsorami, wygrywali setki tysięcy dolarów w turniejach i zyskiwali status gwiazd. Przez wiele lat miało to miejsce jednak tylko w Korei Południowej, gdzie rozgrywki były transmitowane w telewizji. Na resztę świata mania e-sportu rozlała się dzięki następcy – grze "Starcraft 2" z 2010 roku.
To właśnie za sprawą "Stacrafta 2" powstała platfroma streamingu gier Twitch.tv (początkowo pod nazwą Justin.tv). Gdy dzięki "Starcraftowi 2" Twitch stał się wystarczająco popularny inne tytuły miały już zdecydowanie łatwiej. A o popularności Twitcha najlepiej świadczy fakt, że w 2014 amerykański Amazon kupił go za prawie miliard dolarów.
IEM 2019. "Starcraft 2" - o co chodzi w grze?
"Starcraft 2" to gra z rodzaju strategii czasu rzeczywistego. Gracz musi zbierać surowce, za które może budować i ulepszać armię. Celem jest pokonanie armii gracza. Brzmi prosto, ale diabeł tkwi w szczegółach. W "Starcrafcie 2" gracz może wybrać jedną z trzech ras (Zerg, Protoss, Terran). Każda rasa ma inne jednostki, które mają swoje mocne i słabe strony.
Idealną strategią jest zbudowanie takiej armii, która wykorzysta słabe strony armii przeciwnika. Nie jest to łatwe, bo "Starcraft" jest "grą niepełnych informacji". W odróżnieniu od np. szachów gracz nie widzi co robi przeciwnik w każdym momencie. Aby się tego dowiedzieć należy przeprowadzić zwiad, który przeciwnik będzie chciał zatrzymać. I tak rozpoczyna się próba przechytrzenia przeciwnika, zaatakowania go z zaskoczenia, zniszczenia jego linii produkcyjnych i jednostek wydobywających surowce (aby nie miał za co budować armii).
Oczywiście dochodzi też do bitew głównych armii. Wtedy gracz musi zadbać o odpowiednie ustawienie swoich jednostek (tak, aby nie blokowały się nawzajem), targetowanie kluczowych jednostek przeciwnika i ochronę swoich. W tych momentach zawodowi gracze wydają nawet 400 komend na minutę. Rozgrywki w "Starcrafta 2" mogą dosłownie wyczerpać fizycznie.
IEM 2019. "Starcraft 2" - terminarz
Piątek, 1. marca, Audytorium MCK - wydarzenie otwarte dla publiczności
11:45 - rozgrywki grupy C
17:15 - rozgrywki grupy D
Sobota, 2. marca, Audytorium MCK - wydarzenie otwarte dla publiczności
12:00 - kwalifikacje do ćwierćfinałów (Ro 12)
18:00 - ćwierćfinały
Niedziela, 3. marca, Spodek - wydarzenie otwarte dla publiczności
11:00 - pierwszy półfinał
12:30 - drugi półfinał
14:15 - finał
IEM 2019. CS:GO i Fortnite
Oczywiście to nie jedyne rozgrywki podczas IEM 2019. Najlepsi gracze świata będą rywalizowali także w CS:GO i Fortnite. Więcej pod załączonymi linkami. (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['cmp', false]); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'gde-default', '15ZLcu_aGLZHzWp.zAXZHdU5HZEZP8bpNXXS6Q2fg8f.X7', 'zhgjcssjjp', 'einlnueimvsnwlhifluvrsiuzknk'], ['viewable', 'gde-default', '15ZLcu_aGLZHzWp.zAXZHdU5HZEZP8bpNXXS6Q2fg8f.X7', 'winpfpmotk', '_gde_isndwl_winpfpmotk']);