Industrie 4.0 – Niemcy w awangardzie cyfrowej rewolucji przemysłowej

W ostatnim czasie częstym elementem przemówień Angeli Merkel było promowanie koncepcji Industrie 4.0. Jej założeniami ma być postępująca automatyzacja i – co ważne – cyfryzacja przemysłowej produkcji z wykorzystaniem zaawansowanej techniki. W efekcie Industrie 4.0 ma stanowić kolejną rewolucję przemysłową na światową skalę. Według Merkel istnieją szanse, aby w awangardzie tej rewolucji kroczyła Republika Federalna Niemiec.

Industrie 4.0 – Niemcy w awangardzie cyfrowej rewolucji przemysłowej

25.02.2015 | aktual.: 26.02.2015 11:15

Za szumnymi hasłami z przemówień idą czyny – niemiecki rząd zainwestował w rozwój Industrie 4.0 łącznie 200 milionów euro. Kwota ta nie została oczywiście poświęcona jedynie na automatyzację linii produkcyjnych – na rządowym wsparciu zyskali także przedsiębiorcy oraz uczelnie. Po wprowadzeniu w życie programu nadchodzi czas na zbieranie plonów.

Za lidera we wprowadzaniu koncepcji Industrie 4.0 w życie można uznać fabrykę firmy Siemens w bawarskim mieście Amberg, która specjalizuje się w produkcji sterowników PLC znajdujących szerokie zastosowanie w programowaniu maszyn i urządzeń. Dzięki wsparciu Siemensa i niemieckiego rządu proces produkcyjny w Amberg jest aktualnie zautomatyzowany w 75 procentach. Wykorzystane zostały do tego między innymi etykiety RFID oraz sieć PROFINET, którą można roboczo nazwać Ethernetem w zastosowaniach przemysłowych.

Obraz

Efekty procesu automatyzacji i cyfryzacji w Amberg są imponujące. Przed zwiększeniem zaangażowania Siemensa w Industrie 4.0 podczas procesu produkcyjnego różnego rodzaju błędy i usterki posiadało około 500 sztuk produktu na milion. W zeszłym roku liczba wadliwych urządzeń zmniejszyła się do 12, a od początku 2015 roku do 11.

Industrie 4.0 to jednak nie tylko możliwość ograniczenia błędów produkcyjnych – eksperci uważają, że automatyzacja i cyfryzacja produkcji znacznie poszerza jej możliwości. Przez ekspertów przywoływany jest przykład samochodów osobowych, które w związku z liczbą wariantów wyposażenia są aktualnie montowane w zasadzie na życzenie klienta, co drastycznie generuje zapotrzebowanie na siłę roboczą. Wykorzystanie w tym zakresie nowoczesnej techniki pozwala na precyzyjne dostosowywanie wariantów produktu do zamówienia bez konieczności zatrudniania nowego personelu.

Kanclerz Niemiec twierdzi, że walka o przywództwo w przeprowadzeniu kolejnej rewolucji przemysłowej wciąż trwa, można zatem zakładać, że rewelacje dotyczące nowych rozwiązań bazujących na najnowszych osiągnięciach techniki będą się pojawiać systematycznie. Miejmy tylko nadzieję, że kanclerz Niemiec mając pełne prawo z dumą patrzeć na rozwijający się przemysł i gospodarkę swojego kraju będzie także kątem oka śledziła zmiany nastrojów społecznych, jakie może wywołać malejące zapotrzebowanie na ludzką siłę roboczą.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)