Intel B365, czyli nowy-stary chipset ze wsparciem dla Windowsa 7
We wrześniu br. Intel pod pretekstem zapewnienia kompatybilności z systemem Windows 7 wydał chipset H310C, który okazał się de facto znanym wcześniej układem H310, tyle że produkowanym w procesie litograficznym klasy 22 nm, zamiast 14 nm. Zabieg ten miał na celu uzyskanie dodatkowych linii produkcyjnych dla procesorów, z których dostawami „niebiescy” mają od pewnego czasu spore problemy. Jak się okazuje, taki sam los spotkał chipset B360.
Nowy model otrzymał oznaczenie B365, ale wedle dostępnych informacji, patrząc z technicznego punktu widzenia, wyróżnia go tylko zastosowanie starszej technologii produkcji. Natomiast niejako w ramach rekompensaty nabywcy mogą liczyć na oficjalne sterowniki do Windowsa 7, choć – podobnie jak w przypadku H310C – z wyłączeniem zintegrowanej karty graficznej.
Niemniej o ile dla przeznaczonego do sensu stricto biurowych maszyn H310C było to sporym mankamentem, o tyle B365 raczej nie będzie trafiać do najtańszych komputerów bez dedykowanej karty graficznej, stąd trudno tutaj na ten aspekt narzekać.
Jak czytamy na Twitterze grupy VideoCardz, znanej z ujawniania wszelkiej maści przecieków w sprawach sprzętowych, producenci płyt głównych już tworzą konstrukcje z B365. Pierwsza z nich to Asus Prime B365M-A. Wprawdzie zabrakło jakichkolwiek informacji na jej temat, ale literka „M” w oznaczeniu pozwala domniemywać, że chodzi o propozycję formatu Micro ATX, z dużą dozą prawdopodobieństwa bardzo zbliżoną do dostępnego obecnie modelu Prime B360M-A.