Intel nie zrezygnuje tak szybko z 10 nm. Pokłada wielkie nadzieje w tym procesie
Spekuluje się, czy Intel w ogóle zamierza tworzyć kolejne chipy w procesie 10 nm. W końcu AMD ma już 7 nm, a Intel pokazał jedynie mobilne wersje nowego procesu. Najbliższa premiera desktopowa, to znów 14 nm. Mógłby pominąć kłopotliwy proces.
16.12.2019 13:46
Przeskoczenie jednego "tick"?
Wydawało się, że Intel będzie niemalże w nieskończoność pokazywał kolejne desktopowe rozwiązania w ulepszanych 14 nm, a 10 nm przez problemy z wdrażaniem byłoby tylko chwilowym projektem. Firma nawet wznowiła produkcję procesora Pentium w jeszcze starszym procesie 22nm.
To nie wróżyło nic dobrego. Intel nie może wyrobić się ani z wytwarzaniem chipów w 14 nm, ani uruchomić w pełni bezproblemowo 10 nm również dla stacjonarnych maszyn. Jak informuje wccftech, będzie inaczej.
Chief Engineering Officer Intela Venkata S. M. Renduchintala podczas ostatniego wystąpienia stwierdził, że
[quote]Mamy silną pozycję w 14 nm. Ale oczywiście do końca 2020 roku wypuścimy nasze pierwsze rozwiązanie serwerowe. (…) Myślę, że mamy agresywne plany rozwoju.[/quote]
Intel stawia na mocny rozwój 10 nm
Zapytany o przeskoczenie procesu technologicznego 10 nm w przyszłych modelach, wcale nie wykazywał chęci takiego obrotu spraw u Intela. Dodał, że
[quote]To scenariusz, w którym 10 nm da dużo dobrego, co przeniesie się też na 7 nm. (…) Mimo że przeszliśmy przez udrękę, która opóźniała wejście w technologię 10 nm o kilka lat, to faktycznie dostarczamy ją teraz bez uszczerbku na wydajności czy możliwości skalowania. (…) Upewniam was, że 10 nm to nie pojedynczy strzał. Będzie 10 nm, i będą warianty 10 nm +, które dostarczymy jednocześnie z technologią 7 nm.[/quote]
Czy to dobry krok? Pamiętajmy, że procesu technologicznego różnych firm nie należy porównywać 1 do 1. Przyszłe 7 nm Intela to zupełnie co innego niż 7 nm AMD lub innej konkurencji, co kilka miesięcy temu świetnie wytłumaczył w swoim materiale Piotrek Urbaniak.
Inne firmy jak na razie starają się gonić za nowymi cyferkami, a widać Intel tak jak w poprzednich przypadkach, będzie chciał wycisnąć jak najwięcej z procesu 10 nm i dopracować go w jak największym stopniu. To może być dobra droga, ale i tak ma przed sobą ogrom pracy, aby dogonić rywali.