Intel Sapphire Rapids już w styczniu. AMD będzie wreszcie miało konkurencję
Na rynku procesorów serwerowych od 2017 roku niekwestionowanym królem wydajności jest AMD dzięki procesorom EPYC, ale Intel zamierza odzyskać utraconą koronę za pomocą procesorów Xeon ukrytych pod kryptonimem Sapphire Rapids.
02.11.2022 | aktual.: 02.11.2022 17:57
Nowe procesory Xeon wedle pierwotnych planów miały trafić na rynek już w 2021 roku i już ich premiera była kilkukrotnie przekładana. Najnowsza data premiery to 10 stycznia 2023 roku i wygląda na to, że układy wreszcie spełniają zakładane wymagania.
Procesory Xeon czwartej generacji (Sapphire Rapids) będą się składać z chipletów, ale Intel chciał, aby pamięć podręczna działała, podobnie jak ma to miejsce w procesorach opartych na monolitycznym rdzeniu. Z tego względu projekt zakładał, że każdy chiplet miał mieć dostęp do zasobów innych chipletów obejmujący głównie pamięć podręczną ostatniego poziomu jak i RAM).
Wykorzystanie chipletów umieszczonych na interposerze znacząco obniża produkcji, ponieważ łatwiej jest wyprodukować mniejsze rdzenie i umieścić je na wspólnej podstawce. Wyzwaniem jest z kolei harmonijna praca wielu elementów. Jest to w zasadzie identyczne podejście jak u AMD, którego układy swego czasu Intel oficjalnie w prezentacjach pogardliwie określał mianem sklejanek.
Xeon czwartej generacji (Sapphire Rapids) - młot Intela na AMD EPYC?
Aktualne dostępne informacje wskazują, że serwerowa kontra Intela będzie się opierać na chipletach połączonych poprzez magistralę EMIB. Każdy chiplet ma mieć 2-kanałowy interfejs pamięci DDR5 lub 1024-bitowy interfejs pamięci HBM. Przełoży się to na ośmiokanałową obsługę pamięci RAM DDR5 oraz do 64 GB pamięci HBM2e. Oczywiście też nie zabraknie licznych linii PCIe (mowa o maksymalnie 80 liniach).
Największy układ ma wedle dostępnych informacji oferować 56 fizycznych rdzeni opartych na mikroarchitekturze Golden Cove (potężne rdzenie P-core z Alder Lake i Raptor Lake), ale będą też oczywiście słabsze wersje. Jedną z nich może być swego czasu mylnie przez wielu uznany za przedstawiciela układów z rodziny Raptor Lake tajemniczy układ z 34 rdzeniami.
Ogólnie nowe Xeony mają nawiązać równorzędną walkę w sektorze serwerowym z w najgorszym przypadku częścią procesorów AMD EPYC serii 9000 znanych też pod kryptonimem Genoa.
Przemysław Juraszek, dziennikarz dobreprogramy.pl