WWW ma 30 lat. Google Doodle przypomina, jak przez lata zmieniał się internet
12 marca to ważna data dla wszystkich użytkowników internetu, o czym przypomina Google, uatrakcyjniając wyszukiwarkę nową animowaną grafiką "Doodle". Świętujemy 30. rocznicę powstania usługi World Wide Web – dzisiaj już dostępnej na całym świecie i znanej wszystkim jako skrót WWW.
Została ona uruchomiona, by ułatwić pracę naukowcom i początkowo była wykorzystywana na dużo mniejszą skalę. Teraz nie trzeba jej nikomu przedstawiać, przez co w języku potocznym jest często utożsamiana z samym internetem.
O kilku interesujących szczegółach można się dowiedzieć z publikacji udostępnionej przez Google Arts&Culture. Opisywane początki WWW sięgają 1989 roku, kiedy naukowiec z Wielkiej Brytanii, sir Tim Berners-Lee, szukał nowego sposobu komunikacji dla naukowców. Nowa usługa miała pomóc dzielić się badaniami z eksperymentów, a przez to szybciej dochodzić do nowych wniosków.
Docelowo zasięg usługi znacznie się zwiększył i dzisiaj jest ona dostępna na całym świecie. Kluczowe dla jej działania są trzy główne elementy: URL, który określa adres, a innymi słowy lokalizację danych, HTTP, czyli protokół przesyłania hipertekstu oraz HTML – język znaczników niezbędny do poprawnego wyświetlania informacji na stronach. To oczywiście duże uproszczenie, a stosowanych dzisiaj standardów i technologii jest znacznie więcej.
Who invented the internet? Log onto humanity’s big invention story
Dzisiaj sieć to także obszar działania oszustów
Chociaż dzisiaj sieć kojarzy się przede wszystkim z niemal nieskończonym źródłem informacji i rozrywki, nie należy zapominać o jej użytecznej funkcji. Internet jest dzisiaj nierozłącznym elementem funkcjonowania wielu firm, w tym banków, przez co wiele uwagi należy poświęcić bezpieczeństwu. Warto pochylić się między innymi nad tworzeniem dobrych haseł oraz rozpoznawaniem phishingu.
30 lat funkcjonowania WWW jest już za nami. To dobra okazja, by zastanowić się, jak internet może wyglądać za kolejne 30 lat. Jesteśmy ciekawi Waszych pomysłów – zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
Więcej o historii WWW możecie przeczytać na łamach WP Tech.