Internet 5G w Polsce. Gwałtowny wzrost szybkości

Szybkość 5G w Polsce gwałtowanie rośnie za sprawą uruchomionych niedawno nadajników na częstotliwości 3,6 GHz. Jak wynika z podsumowania danych zbieranych przez SpeedTest, w marcu najszybsze połączenia 5G w praktyce oferował T-Mobile oraz Orange (odpowiednio 238 i 218 Mb/s).

Maszt sieci komórkowej
Maszt sieci komórkowej
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Oskar Ziomek

13.04.2024 14:04

SpeedTest opublikował informacje o testach prędkości internetu wykonanych w Polsce w ostatnich 12 miesiącach. Dane wskazują na jednoznaczny przyrost średniej prędkości pobierania danych przez 5G od momentu uruchomienia nadajników działających w paśmie 3,6 GHz. W tym zakresie prowadzeniu jest T-Mobile z wynikiem ponad 200 Mb/s za kwartał (i ponad 238 Mb/s za marzec) podczas pobierania.

Udział pobierania danych przez 5G jest na tyle duży w skali wszystkich pomiarów w SpeedTeście, że wpływa również na sumaryczne porównanie operatorów (z uwzględnieniem pobierania danych przez LTE i 3G). Co interesujące T-Mobile osiągnął również pierwsze miejsce gdy chodzi o domowy internet stacjonarny. Na drugim miejscu uplasowała się Vectra, dalej Inea oraz Play Stacjonarny.

Prędkość mobilnego internetu u wiodących operatorów
Prędkość mobilnego internetu u wiodących operatorów© SpeedTest

Gdy zaś ograniczyć wyniki testów prędkości wyłącznie do internetu światłowodowego, okazuje się, że najszybszy jest w Orange, gdzie pobieranie sięga średnio 289,7 Mb/s. Dalej uplasowała się Inea, T-Mobile Stacjonarny oraz Netia. W każdym przypadku wynik został podany na podstawie setek tysięcy testów.

Internet światłowodowy w Polsce, pobieranie danych
Internet światłowodowy w Polsce, pobieranie danych© SpeedTest

Chcąc samodzielnie sprawdzić szybkość internetu w swoim domu lub poza nim, można skorzystać z przynajmniej kilku metod. W przypadku telefonów najwygodniejsza może się okazać aplikacja mobilna taka jak SpeedTest, w której dostępna jest opcja samodzielnego wyboru serwera testu, choć można również polegać na pomiarze automatycznym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto pamiętać, że na taki test wpływ ma cały szereg czynników i wyniki należy traktować orientacyjnie. Kluczowa jest m.in. pora dnia, wydajność routera (w przypadku Wi-Fi), jak również samej anteny w telefonie i wreszcie obciążenie nadajnika BTS, z którym łączy się urządzenie (w przypadku połączenia komórkowego).

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)