Internet w Polsce. Sprawdź, gdzie obecnie jest najszybszy

Internet w Polsce przyspiesza. Ookla opublikowała raport, w którym podsumowuje dane, jakie udało się zebrać o internecie mobilnym i stacjonarnym w kraju na podstawie "speedtestów". Na najszybszy internet w Polsce można liczyć we Wrocławiu i w Łodzi, ale kluczowe są szczegóły.

Test prędkości łącza
Test prędkości łącza
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Arkadiusz Stando
Oskar Ziomek

19.10.2023 14:26

Gdy chodzi o szybkość internetu mobilnego w Polsce, wygrywa Łódź. Z mediany wyników pomiarów wykonywanych przez samych użytkowników w aplikacjach Ookla we wrześniu wynika, że prędkość internetu sięga tu niespełna 53 Mb/s podczas pobierania i nieco ponad 13 Mb/s podczas wysyłania danych. Ping to 39 ms.

W skali całego kraju najszybszy internet mobilny oferowany jest przez T-Mobile. Mediana pomiarów to ponad 50,3 Mb/s podczas pobierania danych. W przypadku dostawców internetu stacjonarnego, na tym polu wygrywa UPC. Mediana pomiarów to przeszło 228 Mb/s podczas pobierania, co stanowi wynik o ponad 27 Mb/s wyższy od uplasowanej na drugiej pozycji Vectry (200,77 Mb/s). Trzecia pozycja w rankingu należy do firmy INEA - w tym przypadku mediana pomiarów downloadu to przeszło 184 Mb/s.

Mediana testów prędkości mobilnego i stacjonarnego internetu w Polsce (wrzesień 2023 r.)
Mediana testów prędkości mobilnego i stacjonarnego internetu w Polsce (wrzesień 2023 r.)© Ookla

W podziale na miasta, najszybszy internet stacjonarny we wrześniu co do zasady można zaobserwować we Wrocławiu. Mediana to ponad 163 Mb/s podczas pobierania i ponad 51,4 Mb/s podczas wysyłania. Ping sięga tu 23 ms. Dalej w rankingu uplasował się Poznań, Kraków, Łódź i na piątym miejscu Warszawa, gdzie można liczyć na niecałe 130 Mb/s podczas pobierania i niecałe 40 Mb/s przy wysyłaniu danych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zastanawiając się nad wyborem dostawcy internetu stacjonarnego i mobilnego, warto sięgnąć po dostępne w internecie mapy, które mogą pomóc w oszacowaniu jakości świadczonej później usługi. W przypadku internetu stacjonarnego polecamy mapę światłowodów, która pomoże sprawdzić infrastrukturę dostępną w wybranych budynkach, z kolei na potrzeby analizy zasięgu mobilnego przydatna może się okazać mapa BTS-ów, gdzie sprawdzimy lokalizację najbliższych nadajników LTE czy 5G.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)