Internetowe Konto Pacjenta w aplikacji Ministerstwa Zdrowia. Sprawdziliśmy, czy działa

Przeboje z Internetowym Kontem Pacjenta towarzyszą nam do dłuższego czasu. System w przeglądarce "wykrzaczał" się niemal za każdym razem, gdy kolejne grupy obywateli otrzymywały możliwość zapisywania się na szczepienia przeciw COVID-19. Czy aplikacja mobilna mojeIKP to zmieni?

Internetowe Konto Pacjenta w aplikacji Ministerstwa Zdrowia. Sprawdziliśmy, czy działa
Marcin Watemborski

Internetowe Konto Pacjenta to jedna z usług rządowych oferowanych obywatelom Polski. W ramach niej mamy dostęp do elektronicznych recept i skierowań. Mamy też informacje na temat nałożonej na nas kwarantanny. W dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 jest to przydatne narzędzie. Niestety problem polega na tym, że nie zawsze działa. Rozwiązaniem może być nowa aplikacja.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował na Twitterze o wprowadzeniu do App Store aplikacji mojeIKP. Jest ona obecnie dostępna jedynie na smartfony z systemem iOS, lecz według polityka niebawem możemy spodziewać się wersji na Androida. Póki co działanie apki jest bardzo ograniczone – są w niej dostępne jedynie e-recepty oraz e-skierowania.

Opcje aplikacji mojeIKP.
Opcje aplikacji mojeIKP.

Po pobraniu aplikacji na iPhone’a należy się zalogować. W tym celu trzeba mieć wystawiony e-Dowód, założony Profil Zaufany lub konto bankowe w jednym ze wspieranych banków: BOŚ Bank, PKO BP, Bank Pekao, inteligo, Banki Spółdzielcze Grupa BPS.

Po uruchomieniu aplikacji i przeczytaniu wstępnych informacji, przechodzimy do ustawienia zabezpieczenia w postaci kodu PIN, w dalszym kroku trzeba się zalogować – ja wybrałem Profil Zaufany. Po wprowadzeniu danych logowania, należy potwierdzić próbę kodem SMS, który dostaniemy natychmiastowo. I właściwie to wszystko.

Ustawianie zabezpieczeń oraz logowanie w aplikacji mojeIKP.
Ustawianie zabezpieczeń oraz logowanie w aplikacji mojeIKP.

Naszym oczom ukaże się ekran aplikacji, na którym od razu zobaczymy dostępne recepty i skierowania. Pokrywa się to z tym, co widoczne jest w przeglądarkowej wersji IKP. Plus na tę chwilę to powiadomienia, które zostaną nam wysłane przez apkę, gdy pojawi się dla nas nowe skierowanie lub recepta. Zastępują one SMS-y, które otrzymywaliśmy wcześniej.

Ekran główny aplikacji mojeIKP.
Ekran główny aplikacji mojeIKP.

Po otwarciu wybranej recepty pojawi nam się powiększany kod QR, który możemy przedstawić farmaceucie w aptece, jeśli nie chcemy podawać na głos swojego PESEL-u. Istnieje tez możliwość udostępnienia recepty w formacie PDF, przejrzenie ulotki wypisanych leków i sprawdzenie szczegółów wykupionych leków. Nie brakuje informacji na temat tego, kto wystawił receptę, a w rogu jest kod recepty.

W przypadku skierowania na szczepienie przeciwko COVID-19, jeśli mamy wyznaczony termin, możemy go zmienić. Oprócz tego, podobnie jak w przypadku recepty, możemy udostępnić skierowanie w formacie PDF.

Wracając do tematu recept – ich widoczność jest dostępna w innej rządowej aplikacji – mObywatel. Internauci zwracają uwagę, że taniej i szybciej byłoby dodać nową opcję dotyczącą skierowań we wspomnianym programie, zamiast opracowywać coś nowego. Adam Niedzielski nie poinformował na temat kolejnych opcji nowej aplikacji.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)