iOS 13. Najważniejsze nowości i lista kompatybilnych urządzeń
iOS 13 zostanie udostępniony lada moment. Premiera stabilnej wersji systemu mobilnego Apple została zaplanowana na 19 września. Podejrzewamy, że system będzie dostępny wieczorem naszego czasu (około 18), ale nie wszyscy dostaną go w tej samej chwili.
19.09.2019 | aktual.: 24.09.2019 22:25
iOS 13: od iPhone'a 11 do iPhone'a 6
Apple znów pokazuje swoją przewagę nad konkurentami w czasie wsparcia swoich smartfonów. System iOS 13 zainstalujesz nawet na smartfonie, który 25 września skończy 4 lata. Pełna lista kompatybilnych iPhone'ów wygląda następująco (od najnowszych):
- iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Max (wrzesień 2019)
- iPod Touch 7. generacji (marzec 2019)
- iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR (2018)
- iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus (2017)
- iPhone 7, iPhone 7 Plus (wrzesień 2016)
- iPhone SE (marzec 2016)
- iPhone 6s, iPhone 6s Plus (2015)
iOS 13 to także podstawa systemu iPadOS. Ten będzie dostępny dla iPadów:
- iPad Pro – wszystkie modele (2015-2019)
- iPad mini 5. generacji (2019)
- iPad Air 3. generacji (2019)
- iPad 6. generacji (2018)
- iPad 5. generacji (2017)
- iPad mini 4. generacji (2015)
- iPad Air 2 (2014)
Jeśli masz jedno z powyższych urządzeń, wypatruj powiadomienia o aktualizacji. Zostanie pobrana na twoje urządzenie mobilne.
iOS 13: Najważniejsze nowości
Lista nowości w systemie iOS 13 jest bardzo długa. Przede wszystkim Apple kontynuuje wysiłki związane z optymalizacją systemu. iOS 12 sporo zrobił w tym kierunku, a iOS 13 podnosi poprzeczkę: aplikacje są mniejsze nawet o połowę i uruchamianą się dwukrotnie szybciej, Face ID działa o 30 proc. szybciej. Ponadto aplikacje dowolnego rozmiaru można ściągać przez LTE (wcześniej iOS miał ograniczenia rozmiaru, zależne od operatora i kraju).
Kolejne dobrze znane nowości to tryb nocny, czyli ciemna skórka dla systemu i aplikacji, które skorzystają z API. Mogliśmy zobaczyć ją podczas WWDC 2019. Ponadto warto wspomnieć o bardziej naturalnym głosie asystentki Siri, wygodnym edytorze zdjęć w aplikacji Zdjęcia czy nowych filtrach. Na najnowszych iPhone'ach skorzystamy z dobrodziejstw sztucznej inteligencji przy dobieraniu barw, rozmywaniu tła i robieniu zdjęć nocnych.
iOS 13 to także zmiany na polu bezpieczeństwa. Aplikacja Lokalizator (w angielskiej wersji Find My) łączy znajdowanie twoich urządzeń z udostępnianiem lokalizacji znajomym. Co ciekawe, urządzenie nie musi być online – wykorzystany zostanie Bluetooth i inne urządzenia firmy Apple w okolicy.
Ponadto Apple doda możliwość logowania się z Apple ID do różnych usług i zapewnia, że będziemy mieć pełną kontrolę nad dostępem do danych. Do logowania będzie można wykorzystać Touch ID lub Face ID. Do każdej usługi dostaniemy osobny alias e-mail, który można w każdej chwili skasować. Dostaniemy też sporą kontrolę nad udostępnianiem danych aplikacjom. Przy usuwaniu aplikacji zobaczymy przypomnienie o anulowaniu subskrypcji.
Sporo zmieni się też w systemowych aplikacjach. Przeglądarka Safari będzie korzystać z danych Siri przy podpowiadaniu adresów często odwiedzanych stron. Przypomnienia będą bardziej praktyczne dzięki nowym funkcjom kontekstowym, w aplikacji Zdrowie pojawił się monitor cyklu menstruacyjnego i hałasu otoczenia, co ma pomóc chronić słuch. Niedługo Siri przeczyta wiadomości tekstowe, jeśli korzystasz ze słuchawek AirPods, a osoby niewidome będą mogły obsługiwać iOS 13 głosowo.
iOS 13.1 w drodze
iOS 13.1 jest już w przygotowaniu. Testerzy i deweloperzy mogą już sprawdzić betę iOS-a 13.1. Ta wersja wprowadzi między innymi nowy wskaźnik głośności dla urządzeń zewnętrznych czy udostępnianie czasu dojazdu (ETA) znajomym z poziomu Map Apple. Pojawi się też aplikacja Skróty do automatyzacji zadań.
Niektóre z tych funkcji miały trafić do iOS 13, ale zostały przełożone.