iPadOS 13 zbliża tablet w kierunku komputera. Momentami nawet go udaje

Apple oficjalnie udostępniło iPadOS 13, czyli pierwszy w historii system dedykowany iPadom. Jak wiadomo, dotychczas tablety te otrzymywały nieznacznie tylko zmodyfikowany iOS. Co takiego zmienia iPadOS? Chwilami wywraca wydawałoby się znany system do góry nogami.

(fot. Shutterstock.com)
(fot. Shutterstock.com)
Piotr Urbaniak

24.09.2019 22:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tym, co widać już na pierwszy rzut oka, jest nowy ekran startowy. Najczęściej używane widżety można przypiąć obok ikon, co sprawia, że miejsce zostaje dużo lepiej zagospodarowane. Nie ma już świecących pustkami przestrzeni pomiędzy rozrzuconymi po całym wyświetlaczu apkami. Do tego dochodzi znany z iPhone'ów i iOS 13 tryb ciemny.

Spore zmiany dotknęły podejścia do wielozadaniowości. iPady wreszcie mogą uruchomić dwie instancje tej samej aplikacji i wyświetlać je na podzielonym ekranie. Tak oto można na przykład edytować jednocześnie dwa dokumenty. Przy czym drugie okno zyskało funkcję Slide Over, dzięki której otwarte w tle aplikacje rotowane są gestem. Całości dopełnia App Expose, czyli sklonowany z Maców podgląd wszystkich otwartych okien danej aplikacji.

Obraz

Równie wiele iPadOS zmienia w dziedzinie wprowadzania i edycji tekstu. Pojawiają się wprowadzone w iOS 13 gesty zaznaczania i kopiowania. Obsługuje je również Apple Pencil. Klawiatura natomiast ma tryb pływający, który pozwala zmniejszyć ją i przesunąć do jednego z narożników ekranu. Tak, aby do pisania wystarczyła jedna ręka.

Jeśli kiedyś narzekaliście na sposób zarządzania danymi w iPadach, to zmiany sięgają także tego aspektu. Apple zapewnia, że aplikacja Pliki całkowicie wspiera importowanie plików z przenośnych pamięci masowych, takich jak dyski i pendrive'y, oraz SMB.

[video=https://www.apple.com/105/media/ww/ipados/2019/29f0d7bb-75e1-40a1-a256-14a717c27693/anim/slide-over/large_2x.mp4]Wreszcie, uporano się z niezwykle irytującą przypadłością iOS na iPadzie, jaką było zgłaszanie się jako przeglądarka mobilna. W rezultacie wiele stron wyświetlało się domyślnie w trybie stworzonym pod kątem smartfonów, a nie ponad 10-calowego tabletu. Safari w iPadOS figuruje jako przeglądarka desktopowa, a prócz tego ma nowy menedżer pobierania.

Ostatecznie Apple chwali się całym zestawem zmian z iOS 13, a więc m.in. optymalizacjami Face ID, współdzieleniem audio ze słuchawkami AirPods czy płatnościami przez własnościowy system.

Lista kompatybilności iPadOS 13 przedstawia się następująco:

  • iPad Pro – wszystkie modele (2015-2019)
  • iPad mini 5. generacji (2019)
  • iPad Air 3. generacji (2019)
  • iPad 6. generacji (2018)
  • iPad 5. generacji (2017)
  • iPad mini 4. generacji (2015)
  • iPad Air 2 (2014)

Programy

Zobacz więcej
Komentarze (35)