Jak obrócić film? Prosty poradnik
Żyjemy w czasach inteligentnych rozwiązań mobilnych. W stosunku do wcześniejszych lat codziennie spotykamy się z zaawansowaną automatyką, która pozwala nam na prostsze spędzenie każdego dnia. Jak się jednak okazuje, nawet w dzisiejszych czasach możemy mieć trudności w pewnych aspektach życia. Przykładowo bardzo dużo osób ma problem z poprawnym wykonywaniem filmów i zdjęć.
24.08.2020 | aktual.: 24.08.2020 14:48
Odgórnie przyjęło się bowiem że fotografie i filmy, wykonujemy trzymając telefon w poziomie, aby uzyskać szersze pole widzenia, by na zdjęciu znalazło się jak najwięcej treści. Mimo iż zdarzają się sytuacje, w których wymuszamy systemowo nagrywanie w pionie, później wielokrotnie mamy problem z odpowiednim ich obrotem do widoku horyzontalnego. Dzieje się tak, szczególnie jeśli wyłączymy autoobrót lub czujnik odpowiedzialny za widok horyzontalny. Potem nasuwa się pytanie: Jak obrócić film?
W internecie bez trudu możemy odnaleźć setki dedykowanych aplikacji służących do poprawnego obrotu materiału filmowego, a także ich płatne odpowiedniki. Jednak do prostego i szybkiego obrotu filmów wcale nie potrzebujemy dodatkowego oprogramowania. Wystarczy to, które mamy w telefonie i komputerze. Za darmo, szybko i łatwo!
Rozwiązanie nr 1 - Mobilnie
Po nakręceniu filmu ten możemy podglądnąć w dedykowanej galerii urządzenia. Podczas przeglądania treści w prawym górnym rogu lub pod filmem, zależnie od wersji oprogramowania, znajdują się ikonki edycyjne. W przypadku zdjęć mamy do czynienia z dużą ilością opcji, a przy filmie zazwyczaj kilka.
Musimy odnaleźć ikonkę suwaków i po ich kliknięciu, otworzy nam się podgląd edycji. W jednym z rogów zauważymy możliwość obrotu filmu o 90 stopni. Każdorazowe naciśnięcie tej ikonki będzie nam obracało film o kolejne stopnie ostre. Gdy uzyskamy zadowalający nas efekt, klikamy na zapisz/zapisz kopię. Po kliknięciu, w galerii powinien ukazać się nowy materiał filmowy, ale odwrócony wedle naszych preferencji.
W przypadku gdy nie posiadamy w systemowej Galerii takiej opcji, możemy zainstalować Zdjęcia Google (Android), by w łatwiejszy sposób edytować swoje zdjęcia i filmy. Choć w większości przypadku aplikacja od Google będzie domyślnie zainstalowana w telefonie.
Rozwiązanie nr 2 - Windows 10
W przypadku gdy nie zdążymy obrócić filmu na komórce lub jesteśmy przewrażliwieni w obliczu utraty jakości obróconego filmu, możemy skorzystać z darmowych narzędzi do edycji. Posiadając system Windows 10, domyślnie posiadamy zainstalowany program “Edytor wideo”. Jest to leciutka i prosta wersja, dobrze nam znanego Windows Movie Maker, ale odpowiednio uszczuplony względem nowoczesnego systemu Windows. Możemy w nim wybrać opcję obracania materiału.
Jeżeli nie zmieniliśmy domyślnych ustawień systemowych, to po kliknięciu w materiał zostanie uruchomiony ten program. W przypadku gdy to nie nastąpi, klikamy prawym przyciskiem na filmie, wybieramy “otwórz za pomocą” i z dołączonej listy wybieramy Edytor wideo lub wyszukujemy go w systemie. Po uruchomieniu aplikacji i udanym imporcie naszego filmu możemy przystąpić do edycji. Na górnej belce znajduje się przycisk do zmiany orientacji. Klikając w niego, obracamy wybrany wcześniej film. Gdy finalny efekt nam się spodoba, wybieramy przycisk “Wyeksportuj lub udostępnij” znajdujący się na samej górze programu, tuż po prawej stronie. Wyeksportowany w ten sposób materiał filmowy zapisujemy na pulpicie lub w innym dogodnym miejscu.
Rozwiązanie nr 3 - Inne programy
W przypadku gdy nasz smartfon lub aparat nagrał materiał w innym, nie wykrywanym przez oprogramowanie formacie, możemy zainstalować zewnętrzne programy będące jednocześnie edytorami wideo. Możemy dzięki nim nie tylko obrócić film, ale również go pokolorować, dodać animacje lub napisy.
Do najsłynniejszych, darmowych programów należą:
- DaVinci Resolve
- HitFilm Express
- Lightworks
- ShotCut
- Easy Video Maker
- Movie Maker 10