Jak w Androidzie utworzyć prywatny, chroniony hasłem folder?

Większość nowych smartfonów oferuje kilka metod zabezpieczenia – hasło, wzór na ekranie, PIN czy zabezpieczenie biometryczne. Chronią one najczęściej przed odblokowaniem urządzenia, co może być niewystarczające. Dla bardziej wrażliwych danych warto przygotować osobny, chroniony hasłem folder.

Jak w Androidzie utworzyć prywatny, chroniony hasłem folder?

02.02.2018 | aktual.: 06.02.2018 09:54

Producenci smartfonów dostarczają bezpieczne foldery wraz z nakładką na Androida. Takie rozwiązanie znajdziemy u Samsunga czy Huaweia. Niestety, nie jest ono standardem u wszystkich, więc użytkownicy chcący ukryć prywatne zdjęcia, filmy czy dokumenty, muszą poradzić sobie sami. Optymalnym wyjściem jest sięgnięcie po aplikacje, np. Folder Lock. Twórcą aplikacji jest firma NewSoftwares.net, którą możecie kojarzyć z aplikacji o identycznej nazwie, ale skierowanej na Windowsa.

Jak rozpocząć przygodę z Folder Lock?

Aplikację Folder Lock znajdziecie w naszej bazie oprogramowania. Przy pierwszym uruchomieniu wyświetlane jest okno z prośbą o wprowadzenie nowego kodu PIN – warto go zapamiętać, to on będzie służył za każdym razem do włączenia aplikacji. Po ustaleniu hasła, pojawi się główny ekran, wypełniony kafelkami reprezentującymi poszczególnego funkcje.

Obraz

Folder Lock oferuje możliwość przechowywania zdjęć, filmów, dokumentów, kontaktów czy prywatnych notatek i plików audio. Dane można przechowywać na pamięci urządzenia lub przenieść na kartę pamięci. Dodatkowo w ustawieniach dostępne jest włączenie blokady z wykorzystaniem odcisku palca. Jeśli smartfon wyposażony jest w czytnik linii papilarnych, nie będzie potrzeby każdorazowego wprowadzania kodu PIN.

Jak zabezpieczyć pliki?

Na ekranie głównym wybieramy Miscellaneous. Otworzy się nowe okno, w którym prywatne pliki możemy grupować w foldery. Domyślnie dostępny jest folder My Miscellaneous. Nowe utworzymy klikając na zielony przycisk w dolnym prawym rogu. Należy wpisać nazwę folderu i potwierdzić operację wybierając Yes.

Obraz

Po wejściu do dowolnego katalogu, pojawi się przycisk z symbolem plusa. Należy go nacisnąć i wybrać Phone. Kolejnym etapem jest wybór pliku – zaznaczamy go i dodajemy za pomocą przycisku kłódki (górna belka). Plik zostanie automatycznie przeniesiony do bezpiecznego folderu.

Obraz

Analogicznie postępujemy podczas tworzenia prywatnej galerii, dodawania plików audio czy dokumentów. Tworzenie galerii zdjęć sprowadza się do kliknięcia na Photos na ekranie głównym i wybieramy jeden z dostępnych folderów lub tworzymy nowy. Wybieramy interesujące zdjęcia z galerii urządzenia, zaznaczamy je i klikamy na przycisk kłodki.

Utworzone katalogi można usuwać i edytować. W tym celu należy kliknąć na menu (trzy pionowe kropki) przy danym kafelku reprezentującym folder. Dostępne opcje to: Rename Album (zmień nazwę), Delete Albym (usuń), Lock from galery (dodaje nowy plik z galerii) oraz Lock from camera (dodaje zdjęcie zrobione aparatem).

Obraz

Zmiana kodu PIN, aktywacja czytnika linii papilarnych

Wcześniej wprowadzony kod PIN można zmienić w ustawieniach. Należy otworzyć menu (trzy kreski w lewym górnym rogu). Z dostępnych opcji wybieramy Settings. Nowy kod PIN ustalimy w Login Option. Z kolei w Fingerprint Lock można aktywować zabezpieczenie z wykorzystaniem czytnika linii papilarnych.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)