Jak zgłaszać dezinformację w sieci? Ty też możesz pomóc
W obecnych czasach wojna wykracza daleko poza fizyczne pole walki. Rozgrywa się również w przestrzeni internetu, gdzie przyjmuje m.in. formę dezinformacji. Od teraz będzie to znacznie trudniejsze, bo firma Brand24, a także NASK uruchomiły inicjatywy pozwalające zgłaszać Polakom internetowych trolli i boty.
26.02.2022 15:04
Brand24, czyli firma zajmująca się monitoringiem sieci, na Twitterze stworzyła profil, który pozwala każdemu zgłaszać internetowych trolli oraz boty. Jego celem jest walka z dezinformacją i budowaniem "fałszywej narracji szkodliwej zarówno dla Ukrainy, jak i Polski". Profil nazywa się Demaskujemy dezinformacje (@przeciw_wojnie). Zamieszczono na nim krótką instrukcję pokazującą, w jaki sposób można zaangażować się w walkę z tzw. "fake newsami".
W podobne działania zaangażował się NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Instytut badawczy uruchomił specjalny adres mailowy (informacje@nask.pl), gdzie również można zgłaszać wszystkie przypadki dezinformacji oraz próby manipulacji informacjami na temat wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Dodatkowo NASK założył profile #WłączWeryfikację na Facebooku i Twitterze (@WeryfikacjaNASK). Za ich pośrednictwem eksperci będą weryfikować informacje rozpowszechniane w sieci oraz zwracać uwagę na nieprawdziwe informacje.
Warto pamiętać, że działania dezinformacyjne nie dotyczą tylko wojny rosyjsko-ukraińskiej. W sieci każdego dnia pojawia się wiele zmanipulowanych treści na temat koronawirusa czy chociażby szczepień przeciwko COVID-19. Dlatego warto weryfikować informacje, które przyswajamy, a następnie rozpowszechniamy i polegać na wiarygodnych, sprawdzonych źródłach.