Jak zgłaszać dezinformację w sieci? Ty też możesz pomóc
W obecnych czasach wojna wykracza daleko poza fizyczne pole walki. Rozgrywa się również w przestrzeni internetu, gdzie przyjmuje m.in. formę dezinformacji. Od teraz będzie to znacznie trudniejsze, bo firma Brand24, a także NASK uruchomiły inicjatywy pozwalające zgłaszać Polakom internetowych trolli i boty.
26.02.2022 15:04
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Brand24, czyli firma zajmująca się monitoringiem sieci, na Twitterze stworzyła profil, który pozwala każdemu zgłaszać internetowych trolli oraz boty. Jego celem jest walka z dezinformacją i budowaniem "fałszywej narracji szkodliwej zarówno dla Ukrainy, jak i Polski". Profil nazywa się Demaskujemy dezinformacje (@przeciw_wojnie). Zamieszczono na nim krótką instrukcję pokazującą, w jaki sposób można zaangażować się w walkę z tzw. "fake newsami".
W podobne działania zaangażował się NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Instytut badawczy uruchomił specjalny adres mailowy (informacje@nask.pl), gdzie również można zgłaszać wszystkie przypadki dezinformacji oraz próby manipulacji informacjami na temat wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Dodatkowo NASK założył profile #WłączWeryfikację na Facebooku i Twitterze (@WeryfikacjaNASK). Za ich pośrednictwem eksperci będą weryfikować informacje rozpowszechniane w sieci oraz zwracać uwagę na nieprawdziwe informacje.
Warto pamiętać, że działania dezinformacyjne nie dotyczą tylko wojny rosyjsko-ukraińskiej. W sieci każdego dnia pojawia się wiele zmanipulowanych treści na temat koronawirusa czy chociażby szczepień przeciwko COVID-19. Dlatego warto weryfikować informacje, które przyswajamy, a następnie rozpowszechniamy i polegać na wiarygodnych, sprawdzonych źródłach.