Jakich systemów i przeglądarek używacie? Statystyki dobrychprogramów za rok 2018

Ilekroć dyskutuje się o udziale poszczególnych systemów operacyjnych i przeglądarek, pojawia się pewien dość istotny problem, a mianowicie statystyki rzadko dotyczą stricte Polaków – są robione w ujęciu kontynentalnym lub światowym, ewentualnie dla konkretnego państwa zachodniego. Mając na koncie blisko 8 mln wizyt w skali miesiąca, generowanych niemalże w 100 proc. przez użytkowników polskojęzycznych, postanowiliśmy sprawdzić, jak przedstawia się sytuacja na krajowym podwórku. Oto wyniki dobrychprogramów za rok 2018, zaczerpnięte z panelu Google Analytics.

Jakich systemów i przeglądarek używacie? Statystyki dobrychprogramów za rok 2018
Piotr Urbaniak

03.01.2019 14:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przedstawione wartości reprezentują wizyty użytkowników unikatowych, czyli nie są zależne od zaangażowania danych grup, tj. liczby odwiedzanych podstron i częstotliwości odwiedzin serwisu. Innymi słowy: zliczamy urządzenia, które w 2018 r. zostały choć raz użyte do wyświetlenia dobrychprogramów. Oczywiście jasnym jest, że niektórzy z was korzystają z co najmniej dwóch różnych sprzętów, ale to w żadnym stopniu nie zaburza wniosków.

Sumarycznie, w 2018 r. przez dobreprogramy przewinęło się 44,6 mln unikatowych urządzeń i taka jest właśnie baza telemetryczna dla wszystkich prezentowanych poniżej rezultatów.

Systemy operacyjne

Wśród systemów operacyjnych – małe zaskoczenie, choć nie da się ukryć, że oddające specyfikę dp. Aż 64,22 proc. wizyt pochodzi z desktopowych Windowsów, natomiast Android, który w światowych rankingach jest liderem, zdobywa tylko 28,28 proc. Za to i tak udział systemu Google'a okazuje się ponad sześciokrotnie wyższy niż trzeciego w rankingu iOS-u – 4,53 proc. Siłą rzeczy zbyt wysoką popularnością nie cieszy się też macOS, notując 1,26 proc. udziałów, aczkolwiek to i tak wystarcza Macom do przeskoczenia wszystkich dystrybucji Linuksa razem wziętych – 1,24 proc.

Obraz

Przeglądarki internetowe

Przechodząc do przeglądarek internetowych, zwycięzca mógł być tylko jeden, Google Chrome, z imponującym wynikiem 58,74 proc. Potwierdza się jednak teza, że w Polsce dalej stosunkowo mocno stoi Firefox. Podczas gdy zachodnie serwisy analityczne, takie jak NetMarketShare czy StatCounter, przyznają przeglądarce Mozilli nie więcej niż od 5 do 10 proc. rynku, my notujemy bardzo przyzwoite 17,48 proc. Podium zamyka zaś Opera – 6,70 proc.

Obraz

W dalszej kolejności: Safari – 5,01 proc., Edge – 4,37 proc., Internet Explorer – 3,39 proc. i Samsung Internet Browser – 2,01 proc. Inne przeglądarki, jednostkowo, nie przekraczają 1 proc.

Programy

Zobacz więcej
Komentarze (174)