Jedno dotknięcie wystarczy, czyli płatności Apple Pay
O ile zaprezentowanych wczoraj urządzeń firmy Apple rewolucyjnymi nowościami nazwać raczej nie można, o tyle ten trzeci produkt – system płatności Apple Pay – otwiera przed firmą spod znaku jabłka zupełnie nowe możliwości. Dzięki platformie iTunes Apple posiada ogromną kolekcję danych płatniczych osób z ponad 100 krajów i ma spore doświadczenie, pozwalające jej spokojnie wkroczyć między operatorów płatności.
10.09.2014 | aktual.: 11.09.2014 11:47
Zgodnie z przypuszczeniami, NFC w iPhone'ach doczekaliśmy się dopiero w momencie, kiedy firma Apple była gotowa na wykorzystanie go do własnych celów. System Apple Pay będzie wykorzystywał moduły NFC w nowych smartfonach oraz w Apple Watch do transakcji zbliżeniowych. iPhone'a lub zegarek będzie więc można przyłożyć do specjalnego terminala płatniczego, podobnie jak karty z systemem PayPass czy nalepki NFC wydawane przez banki. Oczywiście płatności przez Apple Pay będzie można dokonywać także online w sklepach internetowych i aplikacjach, w czym pomoże Touch ID. Przechowywaniem kart zajmie się Passbook, do którego po październikowej aktualizacji będzie można szybko dodać kartę powiązaną z kontem iTunes lub nową. Co ciekawe, wystarczy zrobić zdjęcie karty, a wszystkie dane zostaną rozpoznane automatycznie.
System będzie jednak bezpieczniejszy, niż karta płatnicza z PayPassem. W przeprowadzeniu transakcji będzie brała udział przełomowa antena NFC, wydzielona jednostka zwana Security Chip oraz czytnik linii papilarnych wraz z uwierzytelnianiem Touch ID. Podczas płacenia w restauracji czy sklepie kasjer nie będzie widział numeru karty i nazwiska osoby płacącej, więc te dane będą bezpieczniejsze. Firma Apple obiecuje, że nie będzie przechowywać historii transakcji, a ponadto numer karty płatniczej nie będzie przechowywany ani na urządzeniu, ani na serwerach firmy Apple i nie trafi do sprzedawcy. W module Security Chip w zaszyfrowanej postaci zapisany będzie jedynie unikalny identyfikator. Każda transakcja będzie autoryzowana jednorazowym, unikalnym kodem zamiast numerem CVV z karty. Zgubiony smartfon można dużo łatwiej odnaleźć niż zaginioną kartę kredytową.
Apple Pay będzie dostępny w Stanach Zjednoczonych od października. Obsługę zadeklarowały już American Express, Visa i MasterCard i amerykańskie banki, jak Bank of America czy Citi. Zakupy przez Apple Pay będzie można zrobić między innymi w sklepach Nike, sieci McDonald's, Subwayach i oczywiście w sklepach firmowych firmy Apple.
Jeśli jeszcze ktoś nie czuje się przekonany, by powierzyć firmie Apple dane swojej karty kredytowej, dodatkową motywacją może być nowy album grupy U2, Songs of Innocence. Wydanie od wczoraj jest dostępne zupełnie za darmo na iTunes, gdzie przy zakładaniu konta jesteśmy pytani o numer karty płatniczej (nie trzeba go podawać).