Jedziecie w góry? Te aplikacje pomogą znaleźć najlepsze szlaki i stoki

Pisaliśmy już o najlepszych aplikacjach, które pomogą znaleźć nocleg podczas wypadu w góry. Teraz mamy dla Was zestaw dobrych programów, dzięki którym odkryjecie szlaki do górskich wędrówek i stoki, na których panują najlepsze warunki do narciarskiego szaleństwa.

Jedziecie w góry? Te aplikacje pomogą znaleźć najlepsze szlaki i stoki
Łukasz Maślanka

12.01.2016 20:34

Aplikacjo! Powiedz, dokąd jechać?

Zanim wybierzemy miejsce górskiego wyjazdu, warto sprawdzić, jakie panują w nim warunki. Nie tylko te na stokach (np. ile jest na nich śniegu), ale też, jaka jest pogoda, czy istnieje ryzyko lawinowe... Te informacje mogą mieć decydujący wpływ na to, dokąd ostatecznie się wybierzemy na górskie spacery, na narty lub na snowboard. Gdzie ich szukać? Najłatwiej znaleźć je w Internecie, pomocne będą też aplikacje mobilne.

Często mówi się, że tempo rozwoju Sieci w Polsce zdecydowanie wyprzedza zdolności instytucji publicznych do zaadaptowania się do zmieniającej się rzeczywistości. Ale coś zaczyna się zmieniać na lepsze. Górskie samorządy lub służby ratownicze wiedzą, że nowe technologie mogą pomóc im w pracy. Ważne informacje dostarczane przez smartfon czy tablet trafić mogą szybko zarówno do turystów, jak też np. do ratowników górskich. Praktycznym dowodem takiego sposobu myślenia o nowych technologiach jest aplikacja Twój Tatrzański PN.

Obraz

Program ten używa m.in. danych GPS, pozwalając odkrywać nowe miejsca na tatrzańskich szlakach lub zapisywać dokładne dane przebytych tras. W ten sposób może stać się pomocnym kompanem w górskich wyprawach. Aplikacja pozwala też zapisać mapę Tatr, z której można korzystać w trybie offline. W górach, gdzie pogoda potrafi w kilka minut radykalnie się zmienić, ważne informacje o lokalizacji dostępne bez łącza internetowego mogą być bardzo pomocne. Program stworzony dla Tatrzańskiego Parku Narodowego oferuje też możliwość wysłania alarmowych wiadomości do znajomych (mailowo lub przez SMS). A gdy podróżując po Tatrach odkryjemy coś niepokojącego, np. uszkodzenia zabezpieczeń na szlaku, można wysłać informację na ten temat – wraz z danymi GPS – do służb górskich.

Podobne podejście do ułatwiania życia turystom dzięki nowym technologiom prezentuje oficjalna aplikacja mobilna Karkonoszy. Obecnie jest ona dostępna tylko na urządzenia z Androidem, co w pewnym stopniu ogranicza jej popularność. Ale sam fakt, że powstał program tego typu, warto docenić.

Aplikacja mobilna Karkonosze jest częścią projektu internetowego Visit Karkonosze, dostępnego na stronie visitkarkonosze.com. W serwisie webowym znajdziemy mnóstwo praktycznych informacji o Karkonoszach, m.in. mapę, bazę noclegową, listę atrakcji turystycznych i spis tras górskich. Aplikacja jest przedłużeniem serwisu webowego na smartfony i oferuje użytkownikom podobne informacje, a jej dużym atutem jest fakt, że wyświetla mapę Karkonoszy w trybie offline. Dzięki temu nawet bez dostępu do Internetu będziemy mogli sprawdzić nasze bieżące położenie.

Obraz

Pisząc o polskich ośrodkach górskich idących za postępem technologicznym, warto wspomnieć także o aplikacji Świeradów – oficjalnym programie gminy Świeradów Zdrój dostępnym na Androidzie. To skrojona z myślą o turystach baza wiedzy o tym, co dzieje się w Świeradowie Zdroju, połączona z mapą szlaków w Górach Izerskich. Aplikacja, po wcześniejszym pobraniu danych, może działać także w trybie offline. Mamy zatem kolejny przykład pomysłu bardzo prostego, a jednocześnie praktycznego i użytecznego do planowania wypraw – w tym przypadku do Świeradowa Zdroju.

Gdzie znaleźć szlaki do górskich wędrówek?

Mapy szlaków górskich w Polsce są dostępne na wyciągnięcie ręki i można je zmieścić w kieszeni. Wszystko dzięki aplikacjom mobilnym, które pozwalają m.in. na to, by takie mapy pobrać do trybu offline, a potem swobodnie wędrować po górach z dokładną trasą zapisaną w smartfonie. Co ważne, są one za darmo.

Na Androidzie dostępna jest np. aplikacja Polskie Szlaki.To bogata baza wiedzy dla podróżników, która pozwala np. sprawdzić trasę górskich szlaków i odkryć atrakcje turystyczne w naszej okolicy. Aplikacja ma nowoczesny, nawiązujący do stylistyki Material Design wygląd. Polecamy ją uwadze tych z Was, którzy planują wypad w góry.

Obraz

Użytkownikom urządzeń z systemem iOS spodobać się może natomiast aplikacja Maps 3D – GPS Tracks for Bike, Hike, Ski & Outdoor. Wersja pełna kosztuje ok. 3 euro, ale można pobrać ten program także w wersji Lite. Co oferuje aplikacja? Dzięki niej znajdziemy zarówno już istniejące trasy górskie, jak też wytyczymy własny. Mapy możemy pobrać do trybu offline, co pozwoli korzystać z nich nawet bez dostępu do Internetu. Aplikacja pozwala sprawdzić przebieg naszej trasy na mapie topograficznej. Zobaczymy więc ukształtowanie terenu, jego podwyższenia i miejsca, w których będziemy musieli bardziej uważać. Program umożliwia też bieżące nagrywanie górskiej wędrówki. Gdzie na narty?Miłośnicy górskich wędrówek mają do dyspozycji aplikacje, które pomogą im w planowaniu zimowych wypraw. A co z fanami białego szaleństwa, czyli szusowania na nartach po górskich stokach? Mamy dobre wieści. Dla nich programiści również mają sporo do zaoferowania.

Do planowania wypraw na narty w góry proponujemy np. program Ski Info. Dostarcza ona informacji z około dwóch tysięcy miejscowości narciarskich z całego świata, w tym także z Polski. Po pobraniu wystarczy dodać interesujące nas lokalizacje, aby sprawdzić m.in. prognozę pogody oraz natężenie ruchu na stokach narciarskich. Ciekawą funkcją programu jest możliwość ustawienia alarmu, który poinformuje nas, gdy w wybranej przez nas miejscowości spadł śnieg.

Obraz

Ski Info: Android, iOS.

Miłośnicy gór w Polsce mogą zaś skorzystać z programu SKIRaport. Znajdziemy w nim informacje dotyczące 150 tras w polskich górach – o pogodzie, o czynnych wyciągach narciarskich. Aplikacja oferuje też mapy tras w górach i możliwość poglądu widoku z kamer. SKIRaport ma też elementy społecznościowe, zawiera bowiem rekomendacje miejsc przygotowane przez miłośników narciarstwa.

Obraz

SKIRaport: Android, iOS.

Na koniec podajemy program, który warto mieć przy sobie idąc w góry, ale którego użycia nikomu nie życzymy. To aplikacja Ratunek, oficjalnie rekomendowana przez górskie służby ratownicze. Góry są piękne, ale też zdradliwe. Dlatego warto zainstalować w telefonie program Ratunek, zanim wyjdziemy na szlak. Póki co, skorzystać z niej mogą tylko użytkownicy smartfonów z Androidem, ale wersja na iOS i Windows Phone jest przygotowywana.

Obraz

Program automatycznie połączy nas telefonicznie z nr 601 100 300 (warto go zapisać w pamięci telefonu!), który obsługują górskie służby ratownicze. W trakcie rozmowy aplikacja wyśle też nasze dane GPS, z dokładnością do trzech metrów. W sytuacji kryzysowej dane te pomogą ratownikom odnaleźć nas w górach.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)