Karty graficzne tanieją. Popyt w I kwartale niższy niż wcześniej
W ostatnim raporcie 3DCenter widzimy, że wcześniej przystopowany trend spadkowy cen kart graficznych znowu działa. Jest to też wynikiem znaczącego spadku na karty graficzne w I kwartale br. w porównaniu do IV kwartału 2021 roku.
Najnowszy raport opublikowany przez 3DCenter sprawdza ceny w większości niemieckich oraz austriackich sklepów i w porównaniu do ostatniego raportu mamy znaczące spadki. Średnia cena kart graficznych od AMD wynosi 102 proc. ceny MSRP, a dla Nvidii jest to 106 proc.
Warto jednak zaznaczyć, że już za parę miesięcy pojawią się na rynku karty graficzne Nvidii oparte na architekturze Lovelace bądź układy od AMD oparte na architekturze RDNA 3, które będą wykorzystywać 5 nm litografię od TSMC. Zgodnie z dotychczasową tradycją niedługo starsza generacja kart graficznych powinna być oferowana w niższej cenie niż premierowa. Warto też wspomnieć, że na rynek powinny też niedługo trafić karty graficzne od Intela (ARC Alchemist).
Rynek kart graficznych AMD
Znajdziemy parę Radeonów poniżej MSRP w postaci np. RX-a 6500 XT (-19 proc.) RX-a 6600 (-11 proc.) oraz RX-a 6900 XT (-12 proc.). Reszta kart jest minimalnie droższa (1/2 proc.), a wciąż za drogie są RX-y 6800 (+35 proc.) oraz 6800 XT (+22 proc.).
Rynek kart graficznych Nvidii
Aktualnie poniżej MSRP znajdują się tylko flagowe karty graficzne pokroju modeli RTX-ów 3080 Ti (-10 proc.), 3090 (-2 proc.) oraz 3090 Ti (-10 proc.). Bardziej popularne RTX-y 3050, 3060, 3070 oraz 3080 są o 12 proc. droższe od MSRP. Pozostałe karty RTX 3080 w wersji 12 GB jest droższy o 5 proc., a RTX 3060 Ti przekracza cenę sugerowaną aż o 21 proc.
Warto zaznaczyć, też cięgle utrzymujące się na wysokim poziomie dostawy kart graficznych oraz niska wycena kryptowalut pokroju Ethereum może wskazywać na dalsze spadki.
Popyt na karty graficzne spada
Zgodnie z danymi z najnowszego raportu Jon Peddie Research wynika, że dostawy układów graficznych w I kwartale br. spadły o 6,2 proc. w porównaniu do IV kwartału 2021 roku. Warto zaznaczyć, że w I kwartale dostarczono 96 mln układów zarówno w postaci samodzielnych kart graficznych jak i rozwiązań zintegrowanych.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę podział pomiędzy trzech producentów to w I kwartale 19 proc. rynku układów graficznych przypada dla AMD, co jest progresem o 1 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Do zielonego obozu należy 21 proc. rynku, co jest wzrostem o 2 proc. w porównaniu do IV kwartału 2021 roku. Pozostałe 60 proc. należy do Intela, na którego wynik największy wpływ ma fakt, że większość procesorów stacjonarnych oraz mobilnych ma zintegrowany układ graficzny.
Jeśli jednak spojrzymy tylko na rynek samodzielnych kart graficznych to aż 78 proc. przypada dla Nvidii, a 17 proc. należy do AMD. Co ciekawe 4 proc. należy do Intela i dotyczy to najsłabszych mobilnych układów ARC Alchemist montowanych w laptopach.
Sytuacja przewagi podaży może się utrzymywać do czasu premiery przyszłych układów graficznych, które ponownie mogą przynieść krótkotrwałą przewagę popytu nad podażą.
Przemysław Juraszek, dziennikarz dobreprogramy.pl