KE: wszystkie smartfony powinny dostawać aktualizacje przez 5 lat
Komisja Europejska chce, by wszystkie smartfony na rynku dostawały aktualizacje bezpieczeństwa przynajmniej przez 5 lat, a nowe, "duże" wersje Androida i iOS-a trafiały do telefonów maksymalnie w 4 miesiące od premiery. W świecie Androida to może być nie lada wyzwanie.
06.09.2022 11:28
O ile w przypadku iOS-a o tempo aktualizacji i ich dostępność dla szerokiej gamy, nawet leciwych modeli, w praktyce nie trzeba się martwić, tak w świecie Androida aktualizacje "od zawsze" były problemem. Mnogość telefonów na rynku i różne tempo producentów w praktyce powodują, że choć sytuacja poprawia się z roku na rok, aktualizacje trafiają do smartfonów w przeróżnym czasie, a nowe wydania są zarezerwowane zwykle tylko dla topowych telefonów z gamy danego producenta.
Komisja Europejska wolałaby jednak to uregulować i wymusić na producentach po pierwsze wydawanie aktualizacji bezpieczeństwa przynajmniej przez 5 lat dla danego modelu telefonu, a po drugie - przez 3 lata oferowanie "dużych aktualizacji systemu" najpóźniej w 4 miesiące od momentu premiery. I to we wszystkich telefonach w gamie, także tych najtańszych - opisuje proponowane zmiany Phone Arena.
Chociaż klientom taki pomysł z pewnością się spodoba, dla producentów może oznaczać kłopoty. Pomijając kwestię konieczności zorganizowania pracy tak, by wydawać aktualizację dla wielu modeli w tak krótkim czasie, na dłuższą metę niewykluczone, że spadnie sprzedaż topowych modeli. Można bowiem bezpiecznie założyć, że przynajmniej część klientów wybiera droższe telefony właśnie ze względu na ich przewidywaną "żywotność" pod kątem aktualizacji, co po zmianach proponowanych przez KE nie będzie już tak oczywiste.
Na tę chwilę nie wiadomo, kiedy dokładnie nowe regulacje miałyby wejść w życie, ale bez wątpienia obok dyskutowanego od dawna prawa do naprawy i pomysłu na ujednolicenie standardu ładowarek, stanowi istotny element poprawiający sytuację rynkową z perspektywy klientów. Android Police podaje, że nowe przepisy proponowane przez Komisję Europejską są na wczesnym etapie analizy i ewentualnego wejścia w życie można się spodziewać najwcześniej pod koniec 2023 roku.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl