Kodeks cyfrowy w UE. Wynik głosowania może zmienić internet (aktualizacja)
Parlament Europejski ma przed sobą ważną decyzję. 5 lipca ma zostać przegłosowane utworzenie zestawu reguł DSA i DMA, które w praktyce zmienią zasady współpracy wielkich firm w świecie cyfrowym. Chodzi o uregulowanie działania tzw. Big Techów.
05.07.2022 | aktual.: 05.07.2022 13:45
O szczegółach informuje Dziennik Gazeta Prawna i zwraca uwagę, że zasady DSA (zwane też "cyfrowym kodeksem") to w praktyce gwarancja dla samych użytkowników internetu, że w sieci będzie bezpieczniej. Nowe reguły oznaczają między innymi obowiązek natychmiastowego usuwania nielegalnych treści z serwisów społecznościowych czy ofert nielegalnej sprzedaży, ale to nie wszystko.
Ponadto cyfrowy kodeks ma bowiem regulować kwestie bezpieczeństwa danych osobowych i reklam - kampanie kierowane nie będą mogły być stosowane wobec osób niepełnoletnich. Zakazane zostanie także stosowanie danych wrażliwych, jako kryteriów doboru grup docelowych. Reklamy danego rodzaju nie będą więc dobierane między innymi na podstawie orientacji seksualnej czy wyznania.
W parze z DSA idzie także DMA - akty dotyczące rynków cyfrowych i to właśnie one dotyczą wielkich firm w branży. Big Techy będą miały zakaz narzucania konkretnych usług twórcom aplikacji czy wykorzystywania danych zgromadzonych przez jedną z usług na potrzeby innej.
Przy okazji WhatsApp, Messenger oraz iMessage będą musiały współpracować z mniejszymi firmami, gdyby te zechciały stworzyć usługę przekazywania wiadomości użytkowników. Jeśli przepisy zostaną naruszone, kary mają być dotkliwe. Grzywna może wynosić do 10 lub 20 proc. globalnych obrotów, a w razie wielokrotnego naruszenie mowa jest nawet o czasowym zakazie nabywania innych firm - podaje DGP.
Zaplanowane na dziś głosowanie nie oznacza jeszcze automatycznego wdrożenia opisywanych przepisów. Po decyzji konieczne jest ich realne przyjęcie przez Radę Unii Europejskiej.
Aktualizacja, godz. 13:45
Głosowanie w Parlamencie UE jest już za nami. Więcej o wyniku i konsekwencjach można przeczytać w publikacji na łamach WP Tech.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl