komoot — Hike & Bike GPS Maps to aplikacja przeznaczona dla miłośników górskich wypraw. Może służyć jako nawigacja, a także jako asystent do mierzenia pokonanych odległości i odwiedzonych szlaków górskich.
Po zainstalowaniu, koomot poprosi nas o założenie konta w usłudze. Można to zrobić za pomocą konta na Facebooku lub adresu e-mail. Bez tego korzystanie z programu nie będzie możliwe. Następnie aplikacja zapyta o zgodę na korzystanie z danych GPS, a następnie poprosi o wskazanie ulubionej aktywności. Do wyboru mamy górskie wspinaczki, jazdę na rowerze - rekreacyjną, górską i drogową, a także jogging. Można podać więcej niż jedną opcję, a służy to algorytmom komoot, by dostarczać użytkownikom dopasowane do preferencji rekomendacje miejsc.
Ekran główny programu podzielony jest na kilka kategorii. W pierwszej, oznaczonej gwiazdką, znajdziemy miejsca polecane przez komoot oraz członków społeczności skupionej wokół aplikacji. Rekomendacje dotyczą nie tylko miejsc zbliżonych do lokalizacji użytkownika, ale też takich, które warto zobaczyć np. w Europie. W drugiej kategorii zaplanujemy trasę podróży, a aplikacja naniesie ją na mapę, wskaże ciekawe punkty na trasie i poda dane np. o wysokościach do pokonania. W trzeciej kategorii zobaczymy naszą bieżącą lokalizację na mapie i możemy po prostu rozpocząć nagrywanie podróży. Kategoria nr cztery to skrót do naszego profilu w społeczności komoot, a znajdziemy tam także ustawienia aplikacji. Ostatnia z kategorii to swego rodzaju sklep, w którym możemy kupić poszczególne przewodniki (wraz z mapami) do użytku offline. Dostęp do treści dla całego świata kosztuje 150 zł, ale np. dane dostępne offline dla zachodniej części Dolnego Śląska wyceniono na ok. 37 zł. Opłata jest jednorazowa, ale ci, którzy podróżują dużo i chcą przy tym korzystać z aplikacji komoot, powinni rozważyć zakup kompletnej paczki z danymi, bo taki wydatek może być bardziej racjonalny.
Aplikacja koomot jest dostępna za darmo, poza wspomnianymi wyżej pakietami dostępnymi także poza zasięgiem sieci. Program ma intuicyjny, prosty interfejs. Dane z aplikacji mobilnej przesyłane są na serwery komoot i można je przeglądać także np. na laptopie, na stronie internetowej komoot.