Koniec darmowego Gmaila w G Suite. Opłaty konieczne od 1 lipca 2022 r.

Google kończy z udostępnianiem darmowej wersji pakietu G Suite, który stosowany jest przez firmy, między innymi na potrzeby poczty Gmail. Od 1 maja wszystkie konta zaczną być przenoszone do Google Workspace, a tutaj opłaty będą naliczane od 1 lipca 2022 roku.

Gmail nie będzie już dostępny za darmo dla firm
Gmail nie będzie już dostępny za darmo dla firm
Źródło zdjęć: © PA Images via Getty Images | Gareth Fuller - PA Images
Oskar Ziomek

21.01.2022 07:04

Google rozsyła do przedsiębiorców e-maile, w których informuje o zakończeniu udostępniania darmowej wersji G Suite, która w sieci i dokumentacji jest znana także jako "bezpłatna starsza wersja G Suite". Chodzi o pakiet dla firm, w ramach którego można korzystać z szeregu aplikacji znanych prywatnym użytkownikom, w tym Gmaila, ale w wersjach dla firm - w tym przypadku z opcją użycia adresów we własnej domenie.

Jak podaje serwis wirtualnemedia.pl, przedsiębiorcy zostaną w efekcie zmuszeni do przejścia na płatną usługę Google Workspace od 1 lipca 2022 roku. Regularna opłata za jedno konto wynosi tu 23 złote miesięcznie. Dla kilkuosobowej firmy może to nie być nadzwyczajnym problemem, ale staje się zauważalnym wydatkiem, gdy mowa o firmie korzystającej z setek adresów.

Google proponuje firmom uruchomienie procesu migracji do nowych pakietów Google Workspace już teraz i deklaruje, że w ramach wsparcia udostępni opcje rabatowe ważne przez 12 miesięcy od 1 lipca 2022 roku. Darmowe korzystanie z pakietu ma być jednocześnie możliwe przynajmniej do 1 lipca. Użytkownicy, którzy nie podejmą żadnych działań, zaczną być migrowani automatycznie od 1 maja. Jeśli do 1 lipca nie wprowadzą w aplikacji niezbędnych informacji rozliczeniowych - konto zostanie zawieszone.

Jak wynika z informacji pierwszych dotychczasowych użytkowników G Suite, którzy zdecydowali się zgłębić proces migracji już teraz, po migracji Google oferuje rabat 50 proc. przez pierwszy rok korzystania z Workspace. W praktyce może to dać przedsiębiorcom dodatkowy czas na rozwagę, czy na rynku nie ma innej, bardziej opłacalnej dla nich usługi.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (133)