Koniec z telemarketerami. Naukowcy opracowali skuteczne narzędzie
Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Karolina Północna opracowali narzędzie SnorCall, które pozwoli zabezpieczyć telefony użytkowników przez telemarketerami i automatycznymi telefonami. Nowy system pozwoli odsiewać niechciane połączenia już po stronie operatora telefonicznego.
14.08.2023 | aktual.: 14.08.2023 14:41
Niechciane telefony telemarketerów to problem, z którym mierzą się ludzie na całym świecie. Nie ma jednak skutecznego sposobu na odsiewanie nieznanych numerów. Wprawdzie istnieje możliwość filtrowania połączeń po stronie odbiorcy, ale takie rozwiązanie nie zawsze jest efektywny.
Tematem zainteresowali się naukowcy Uniwersytetu Stanu Karolina Północna, którzy opracowali skuteczne narzędzie do filtrowania niechcianych połączeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Narzędzie do filtrowania niechcianych telefonów
Naukowcy podjęli współpracę z firmą telekomunikacyjną Bandwidth i przeanalizowali treść rozmów telefonicznych. W ten sposób opracowano narzędzie, które pozwala scharakteryzować treść automatycznych połączeń (tzw. robocall).
SnorCall rejestruje wszystkie automatyczne połączenia na monitorowanych liniach telefonicznych, a następnie je transkrybuje i analizuje przez platformę uczenia maszynowego Snorkel - takie działanie pozwala scharakteryzować każdą rozmowę pod względem tego kto dzwoni, czy żąda danych osobowych, czy prosi o pieniądze itp. przeprowadzona analiza pozwala identyfikować trendy lub działanie automatów.
Opracowaliśmy narzędzie, które pozwala nam scharakteryzować treść automatycznych połączeń. Zrobiliśmy to bez naruszania prywatności; we współpracy z firmą telekomunikacyjną o nazwie Bandwidth obsługujemy ponad 60 000 numerów telefonów, które są używane wyłącznie przez nas do monitorowania niechcianych połączeń automatycznych. Nie używaliśmy żadnych numerów telefonów rzeczywistych klientów - powiedział mówi Brad Reaves, autor korespondencyjny artykułu na temat pracy i adiunkt informatyki na Uniwersytecie Stanu Karolina Północna.
Podczas 23 miesięcy badań wykorzystano ponad 230 tys. automatycznych połączeń na 60 tys. testowych numerów telefonicznych. W efekcie naukowcy byli w stanie wyodrębnić ogromną ilość informacji o kampaniach (łącznie wyodrębniono prawie 27 tys. kampanii).
Jedną z zalet wykorzystania platformy Snorkel jest możliwość łatwej modyfikacji analizy połączeń pod względem specyficznych potrzeb użytkownika. Snorkel dobrze identyfikuje kluczowe terminy lub frazy związane z tematami, więc śledczy mogą np. skupić się na nowym schemacie oszustwa. Narzędzie może być cenną funkcją dla śledczych, którzy koncentrują się na określonych rodzajach przestępstw. Nie będzie też problemów z ukrytym identyfikatorem rozmówcy.
Nasze odkrycia pokazują, w jaki sposób nielegalne roboty wykorzystują ważne tematy społeczne, takie jak umorzenie kredytu studenckiego, do opracowywania nowych rodzajów oszustw. SnorCall może pomóc zainteresowanym stronom w monitorowaniu dobrze znanych kategorii robocall, a także pomóc im odkryć nowe rodzaje robocall - powiedział Sathvik Prasad, doktorant w NC State i autor artykułu.
SnorCall może być skutecznym narzędziem do filtrowania niechcianych telefonów już po stronie operatora. Czy zostanie wykorzystane w komercyjny sposób? Tego nie wiadomo. Naukowcy są zainteresowanie współpracą z firmami z sektorów telekomunikacyjnych i technologicznych.
Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl