Kopacze kryptowalut mają nowy pomysł na biznes. Można tu sporo zarobić
Firmy zajmujące się kopaniem kryptowalut musiały dostosować się do nowych realiów rynku i zmienić swój model biznesowy. Część z nich zaczęła wynajmować moc kart graficznych pod projekty związane z uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją.
04.07.2023 | aktual.: 04.07.2023 19:04
Kopanie kryptowalut niegdyś mogło być dochodowym biznesem, więc sporo firm decydowało się na budowę kopalni z masą kart graficznych. Sytuacja zmieniła się po transformacji Ethereum, które przeszło na model proof-of-stake – kopanie nie wymagało takiej mocy obliczeniowej, a firmy zostały z masą niepotrzebnego sprzętu.
Rewolucja na rynku kryptowalut doprowadziła do upadku wielu firm. Część przedsiębiorstw przetrwała kryzys, ale musiała zmienić model biznesowy. Receptą na sukces okazał się wzrost popularności uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wynajmują karty graficzne do uczenia maszynowego
Serwis Tom’s Hardware opisuje historię firm Hive Blockchain i Hut 8 Mining, które do niedawna zajmowały się kopaniem kryptowalut za pomocą ogromnej ilości kart graficznych.
Hive Blockchain postanowiło zmienić model biznesowy na wynajmowanie mocy obliczeniowej układów graficznych. Firma oferuje 38 tys. kart graficznych, które można wynająć z myślą o uczeniu maszynowym lub wyspecjalizowanych obliczeniach związanych ze sztuczną inteligencją.
Firma Hive Blockchain planuje osiągnąć 10 milionów dolarów przychodu do 2024 roku, a rok później podwoić tę kwotę. Hut 8 Mining może odnieść jeszcze większy sukces - szacuje się, że w 2022 roku firma zarobiła 17 milionów dolarów.
Rozwój sztucznej inteligencji pomysłem na górników
The Wall Street Journal opisuje historię firmy Satoshi Spain, która do niedawna również zajmowała się kopaniem kryptowalut i przebranżowiła się na oferowanie mocy obliczeniowej swoich kart. Taki pomysł na biznes rzeczywiście może mieć sens - firmy oferują wydzierżawienie mocy obliczeniowej uniwersytetom, start-upom czy małym programistom. Duże firmy, jak na przykład Microsoft (Microsoft Azure) lub Amazon (Amazon Web Services - AWS), nie zawsze są zainteresowane współpracą z mniejszymi klientami.
Warto jednak zauważyć, że transformacja kopalni kryptowalut nie zawsze jest łatwym przedsięwzięciem. Niektóre karty graficzne dobrze nadawały się do obliczeń związanych z kopaniem kryptowalut, ale niekoniecznie będą się nadawać do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją.
Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl