Koronawirus: przez epidemię Chińczycy częściej grają w gry wideo
Koronawirus zainfekował już ponad 59 tysięcy osób na całym świecie, z czego ponad 1300 zarażonych zmarło. Epidemia zmieniła całkowicie nawyki Chińczyków. Siłownie na przykład świecą pustkami, a zamiast tego trenerzy przeprowadzają transmisje ze swoich ćwiczeń. Okazuje się, że koronawirus ma też inny efekt uboczny – Chińczycy, który teraz częściej zostają w domach, grają jeszcze częściej w gry wideo.
W obliczu koronawirusa wspólne granie w sieci zastępuje interakcje z ludźmi
Co więcej, szczególnie na popularności przybrały gry sieciowe, które stały się substytutem wspólnego spędzania czasu poza komputerem i zastępują interakcje w prawdziwym świecie. Najbardziej zyskały tutaj PUBG, League of Legends oraz Honor of Kings (gra typu MOBA od Tencent Games). Dane pochodzące z platformy streamingowej Douyu wskazują na to, że chińscy gracze dwukrotnie częściej oglądają rozgrywki z tych tytułów w porównaniu z początkiem ubiegłego roku. Ponadto firma analityczna Niko Partners odnotowała, że między 30 stycznia a 6 lutego 2020 gra Honor of Kings odnotowała najwyższą w swojej historii liczbę aktywnych użytkowników.
Warto zwrócić uwagę na to, że chińscy wydawcy zmienili swoje strategie wydawnicze, oferując więcej promocji, albo gier za darmo, ale z dodanymi opcjonalnymi mikropłatnościami. Louise Shorthouse, analityk w firmie Omdia jest zdania, że jest to spowodowane chęcią zarobku na dużej grupie osób, która zmuszona jest do przesiadywania w domu przez dłuższy czas.
Mimo wszystko, pośród dużej liczby dotkniętych koronawirusem osób, Chińczycy starają się jak mogą, aby zachować pogodę ducha. CNN przeprowadził krótkie wywiady z kilkoma mieszkańcami Państwa Środka. 32-letni mechanik samochodowy Clement Wen z Foshan uważa, że gry wideo relaksują w stresującej sytuacji i stanowią dobrą odskocznię od wszystkich doniesień o śmiertelnej chorobie (tak prawdziwych, jak i nieprawdziwych). Z kolei Jiahui Wang, 25-letnia sekretarka, zauważyła, że preferuje rozmowy w trakcie gier, w które gra razem z przyjaciółmi. – Siedząc nieustannie w domu, szybko kończą się nam tematy do rozmów na komunikatorach – powiedziała. – Wspólne granie jest lepszym sposobem na komunikowanie się ze znajomymi – dodała.