Krytyczny błąd Windows 10 blokuje uruchomienie systemu. Problem dotyczy m.in. komputerów HP
Użytkownicy, którzy zdążyli zainstalować na swoich komputerach październikową aktualizację Windowsa 10 skarżą się na nowe błędy. Tym razem na jaw wychodzi krytyczna usterka systemu skutkującą wyświetleniem niebieskiego ekranu śmierci podczas próby uruchomienia komputera. Błąd ma dotyczyć przede wszystkim komputerów HP i występować po zainstalowaniu październikowych aktualizacji bezpieczeństwa, czyli w tym przypadku paczki łatek KB4464330.
11.10.2018 | aktual.: 12.10.2018 09:05
O szczegółach informuje serwis Bleeping Computer, a potwierdzenie tych informacji można znaleźć także wśród zgłoszeń użytkowników na stronach Microsoftu. Jak się okazuje, użytkownicy niektórych komputerów doświadczają podczas uruchamiania krytycznego błędu WDF_VIOLATION. Co ciekawe, problem pojawia się także w przypadku starszej wersji Windowsa 10, a więc z zainstalowaną kwietniową aktualizacją (wówczas po instalacji odpowiedniej dla niej paczki aktualizacji KB4462919).
Jak sugerują niektórzy użytkownicy, w przypadku komputerów HP błąd jest najprawdopodobniej powodowany sterownikami klawiatury związanymi z plikiem HpqKbFiltr.sys. Niektórzy na własną rękę zamieniają plik ze sterownikami na starszy, korzystając w tym celu z wiersza poleceń w trybie odzyskiwania systemu i zgłaszają skuteczność tej metody. Inni zauważają jednak, że problem występuje także wtedy, gdy sterowniki klawiatury są inne, niż te wymienione i w takich przypadkach na razie żadna metoda rozwiązania problemu nie jest znana.
Jeden ze zgłaszających błąd zauważa jednak, że skontaktował się w tej sprawie z pomocą techniczną Microsoftu i uzyskał potwierdzenie, że opisywany problem został już zgłoszony i wkrótce zostanie rozwiązany. Przy okazji okazało się, że usterka może występować nie tylko w przypadku komputerów HP, ale także innych firm, jednak jako przykład zostają jeszcze wymienione tylko sprzęty marki Dell. Producent dodaje, że do czasu rozwiązania błędów możliwość instalacji problematycznych aktualizacji została wstrzymana.
Warto przypomnieć, że październikowa aktualizacja związana była od początku z innym, poważniejszym błędem. Niektórzy użytkownicy po jej instalacji stracili prywatne pliki, a problem okazał się na tyle poważny, że Microsoft wstrzymał możliwość instalacji aktualizacji do czasu wyjaśnienia sprawy. Na obecnym etapie błędy są już rozwiązane, ale nowa edycja Windowsa 10 nadal nie jest dostępna dla wszystkich – poprawiona wersja raz jeszcze trafiła do testerów, by w ten sposób wyeliminować ewentualne inne usterki. Na tę chwilę nie jest znana konkretna data przywrócenia wdrażania u wszystkich użytkowników.