Laptop Asus ROG Zephyrus S GX502. Mały, ale wariat
Zephyrus S GX502 jest idealnym przykładem na to, że laptopy gamingowe mogą być zgrabne, smukłe i eleganckie, a jednocześnie oferować wystarczająco dużo mocy do komfortowego grania w wymagające gry. Zephyrus S GX502 nie jest zresztą odosobnionym przypadkiem w tym trendzie, coraz więcej producentów decyduje się na taki krok.
Z zewnątrz Zephyrus S GX502 nie wyróżnia się praktycznie niczym. Nie oznacza to, że jest brzydki, wręcz przeciwnie, jest elegancki i stylowy. Obudowa wykonana jest ze stopu magnezu, który na górnej obudowie ma fakturę szczotkowanego aluminium. Zdobi go jedynie logo ASUS ROG w stonowanym, czerwonym kolorze.
Jak na maszynę do grania laptop jest niezwykle cienki, ma jedynie 18,9 mm grubości. Sprawa to, że idealnie mieści się do standardowych kieszeni na laptopy w plecakach. Niestety ma to też swoje wady. Mała bryła laptopa oznacza mniej miejsca na swobodny przepływ powietrza. W rezultacie Zephyrus S GX502 jest głośny i gorący, gdy pracuje pod dużym obciążeniem, np. podczas grania.
Specyfikacja modelu, który trafił do redakcji to:
- Procesor: Intel Core i7-9750H 2,6 GHz, sześć rdzeni
- Grafika: GeForce RTX 2060, 6GB RAM
- Pamięć RAM: 32 GB
- Dysk: 512 SSD NVMe PCIE 3.0 (można powiększyć do 1TB)
Asus ROG Zephyrus S GX502. Osiągi w grach
Chociaż nie jest to najmocniejsza wersja (na stronie producenta widnieje opcja z kartą RTX 2070 z 8 GB RAM), to laptop radzi sobie bez problemu z grami AAA, zapewniając powyżej 60 kl/s i więcej na najwyższych ustawieniach grafiki.
BATTLEFIELD V
- Wysokie ustawienia grafiki, DX12, bez Ray Tracing: 70-80 fps.
- Wysokie ustawienia grafiki, DX12, włączony Ray Tracing: 50-60 fps.
- Wysokie ustawienia grafiki, DX11, bez Ray Tracing, mapa zimowa z efektem padającego, gęstego śniegu: 60-80 fps.
- Wysokie ustawienia grafiki, DX11, bez Ray Tracing, mapa pustynna z efektem burzy piaskowej: 65-85 fps.
- Powyższe, ale bez efektu burzy: 90-100 fps.
SHADOW OF THE TOMB RAIDER
- Wysokie ustawienia grafiki: średnio 76 fps
- Ustawienia grafiki ultra: średnio 64 fps
THE WITCHER 3: WILD HUNT
Najwyższe ustawienia grafiki, włączony Nvidia Hairworks, w najbardziej zatłoczonym miejscu Novigrau (maksymalna liczba postaci w tle): 70-80 fps
W kwestii wydajności w grach laptop radzi sobie bez zarzutu. Powyższe wyniki utrzymywały się także w dłuższych sesjach po 2-3 godziny. Przy tej okazji wychodzą największy minus Zephyrusa S GX502, który bezpośrednio wynika z jego małej formy, czyli chłodzenia. Rodzi to dwa problemy: wysoką temperaturę i głośną pracę wentylatorów.
W trakcie gry procesor rozgrzewa się do ok. 90 stopni Celsjusza, a karta graficzna do 75. Ciepło nie jest wystarczająco skutecznie odprowadzane na zewnątrz maszyny, przez co jej obudowa rozgrzewa się nawet do 50 stopni. Inżynierom należą się słowa uznania, za to, że postarali się skierować ciepło tam, gdzie użytkownik nie trzyma rąk, czyli na krawędzie laptopa. Te rozgrzewają się bardziej niż środek, gdzie znajduje się klawiatura. Mimo to ciepła nie da się nie zauważyć. Dotykając palcami krawędzi lub nawet zewnętrznych klawiszy na klawiaturze jest po prostu gorąco. Chociaż raczej nie ma zagrożenia poparzeniem, to temperatura jest na pewno wyższa niż komfortowa.
Chłodzenie w Zephyrusie S GC502 jest bardzo głośne. Myślę, że spokojnie jest to najgłośniejszy laptop z jakim miałem do czynienia. Aplikacja do pomiaru głośności pokazała 50 decybeli przy samym wiatraku. W otoczeniu biurowym lub domowym dźwięk widocznie daje się we znaki innym osobom przebywającym w pomieszczeniu. Osobiście nie wyobrażam sobie grania na tym laptopie bez słuchawek – jest tak głośny.
Zabiegiem mającym ułatwić chłodzenie laptopa jest specjalna podstawka, która wysuwa się podczas otwierania ekranu i delikatnie unosi całe urządzenie. Dzięki temu powietrze może łatwiej krążyć pod spodek laptopa. Jak przystało na sprzęt gamingowy, podstawka jest podświetlona diodami RGB. Na szczęście efekt jest delikatny i nie tworzy wrażenia „dyskoteki”.
Za plus uważam osobiście ułożenie klawiatury w Zephyrusie S GX502. Z jednej strony nie ma tu nic innowacyjnego, a z drugiej wielokrotnie spotykałem się z sytuacją w innych laptopach, gdzie klawisze na klawiaturze były nieintuicyjnie poprzesuwane. Tutaj wszystko jest pod ręką, zanim jeszcze zaczynam tego szukać. Przykład: klawisze do kontroli głośności. W niektórych laptopach są umieszczone np. na bokach klawiatury albo, żeby z nich skorzystać, trzeba wcisnąć dodatkowo przycisk FN. W tym laptopie przyciski te znajdują się nad klawiaturą po lewej stronie, idealnie dostępne lewą ręką, nawet podczas grania. Tutaj jest też przycisk do wyciszenia mikrofonu i kolejny otwierający niezwykle przydatną aplikację Asusa Amroury Crate, o której więcej za chwile.
Innym, ważnym dla mnie szczegółem jest umieszczenie przycisków Home, Page Up, Page Down i End. Znajdują się one po prawej stronie klawiatury i są łatwo dostępne. Wiem, że statystycznie nie są to często używane przyciski, ale dla osoby piszącej dużo na komputerze, robiącej dużo poprawek i edycji są one niezwykle przydatne. Z tego samego powodu cieszy mnie pozostawienie przycisków Delete i Backspace w standardowych miejscach i w standardowych rozmiarach.
W laptopie preinstalowana jest aplikacja Asusa Armoury Crate służąca do zarządzania i personalizacji urządzenia. Jak większość świadomych użytkowników jest przeciwnikiem bloatware'u. Jednak Asus Armoury Crate, pomimo dziwacznej nazwy, jest chyba pierwszy pozytywnym przypadkiem tego typu aplikacji. Chociaż jak na mój gust, interfejs ma nadal za dużo "bajerów", to nie jest "ciężki" i stosunkowo łatwo znaleźć to, czego się potrzebuje. Aplikacja daje przede wszystkim możliwość szybkiej zmiany profilu zasilania i chłodzenia (można to też zrobić skrótem pod F5 z klawiszem FN), zmianę profilu podświetlenia klawiatury, profilu dźwiękowego, ustawień klawiszy. Armoury Crate daje też dodatkowe możliwości, jak połączenie laptopa ze smartfonem oraz sklep z aplikacjami i grami.
W kwestii portów I/O to powiedziałbym, że laptop ma ich umiarkowaną, ale wystarczającą liczbę. Umiejscowione są głównie po lewej stronie, prawdopodobnie tak, aby nie przeszkadzać w operowaniu myszką prawą ręką. Na lewej krawędzi znajdują się dwa porty mini-jack (na słuchawki i mikrofon), USB 3.1 Gen2 Type A, HDMI 2.0b, port Ethernet i port ładowania. Po prawej stronie znajdują się dwa porty USB USB3.1 Gen1 Type A, jeden USB3.1 Gen2 Type C/Display Port.
Zephyrus S GX502 to świetnie wyglądający, funkcjonalny latpop o ogromnych możliwościach. Sprawdzi się świetnie jako mobilna stacja robocza, czy gamingowa maszyna dla podróżującego gracza. Niestety jego znacznym minusem jest komfort pracy. Wysoka temperatura i hałas pojawiają się przy każdej czynności, która obciąża procesor i kartę graficzną. Projektanci Asusa, budując tak małą maszynę, musieli na czymś zaoszczędzić i padło na chłodzenie. Decydując się na zakup Zephyrusa S GX502, trzeba mieć to na uwadze.
- Rozmiar
- Wygląd
- Ekran 144 Hz
- Mocna specyfikacja
- Układ klawiatury i ergonomia
- Komfort pracy
- Wysokie temperatury
- Głośne działanie wiatraków