Lepszy Netlix i YouTube. Nvidia udostępnia nową funkcję dla kart GeForce RTX
Technologia Nvidia RTX Video Super Resolution (RVSR) była zapowiadana już na początku roku, ale na jej oficjalną premierę musieliśmy trochę poczekać. W końcu została udostępniona i można ją sprawdzić w praktyce.
01.03.2023 | aktual.: 01.03.2023 14:07
Nvidia RTX Video Super Resolution to autorska technologia Nvidii, która pozwala poprawić jakość wyświetlanego obrazu w przeglądarce internetowej. Rozwiązanie szczególnie sprawdzi się podczas wyświetlania wideo np. na platformach YouTube, Twitch, Netflix lub Hulu, automatycznie zwiększając jego szczegółowość do wyższej rozdzielczości.
Nvidia RTX Video Super Resolution to właściwie technika tzw. upscallingu, która odpowiada za automatyczną poprawę jakości wyświetlanego obrazu do wyższej rozdzielczości. Rozwiązanie Nvidii jest wyjątkowe, bo bazuje na sztucznej inteligencji - producent wykorzystał tutaj sprzętowe jednostki kart graficznych GeForce RTX, które wspomagają obliczenia związane z AI.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak włączyć technologię Nvidia RTX Video Super Resolution?
Technologia Nvidia RTX Video Super Resolution została wprowadzona w najnowszych sterownikach GeForce Game Ready 531.18 WHQL. Funkcja działa tylko w najnowszych przeglądarkach opartych o projekt Chromium: Google Chrome i Microsoft Edge.
Odpowiednie opcje znajdziecie w panelu sterownia Nvidia Control Panel. Wystarczy przejść do zakładki Video > Adjust video image settings i zmienić opcję RTX Video Enhancement. W przypadku słabszych kart zalecane jest ustawienie jakości na poziomie 1, ale przy wydajniejszych modelach można spróbować zwiększyć jakość obrazu do 4.
Jak na razie z nowej technologii Nvidii mogą skorzystać tylko posiadacze nowszych kart graficznych z serii GeForce RTX 3000 i GeForce RTX 4000. Producent planuje ją udostępnić także dla starszych modeli GeForce RTX 2000, ale będzie to wymagało odpowiedniego dostosowania oprogramowania (a to oznacza, że nie powinniśmy oczekiwać takiej wersji w najbliższym czasie).
Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl