LibreOffice 5.3 to więcej niż „Wstążka” – to jak dotąd najobfitsze w zmiany wydanie (teraz też po śląsku)

LibreOffice, najlepszy darmowy, opensource’owy pakiet biurowy na świeciewłaśnie doczekał się kolejnego wydania, oznaczonego jako 5.3.0.Dla niektórych jedynie „mało śmieszny żart”, dla innych podstawowe narzędziepracy, jest już dostępny do pobrania – choć pamiętajcie, towydanie dla entuzjastów. Biznes powinien jeszcze trzymać sięwersji 5.2.5, sprawdzonej pod kątem stabilności.

LibreOffice 5.3 to więcej niż „Wstążka” – to jak dotąd najobfitsze w zmiany wydanie (teraz też po śląsku)

01.02.2017 | aktual.: 01.02.2017 19:34

Dla wielu użytkowników LibreOffice najważniejszą innowacją(choć wciąż eksperymentalną – jak ją włączyć przeczytacie tutaj) będzie nowoczesny, elastycznyinterfejs użytkownika o nazwie MUFFIN.Nazwę utworzono od angielskich słów My User Friendly &Flexible Interface – czyli interfejs, który będzie osobisty,przyjazny i elastyczny, dopasowany do różnych potrzeb, scenariuszypracy i możliwości pracy. To nie jest bowiem Wstążka, choć wjednym z trybów (tzw. Notebookbar) rozwiązanie Microsoftu możeprzypominać. Tryb ten jest jednak całkowicie opcjonalny, więcwszyscy ci, którzy biegle sobie radzą z klawiaturą, a chcą miećjak najwięcej miejsca na ekranie, mogą sobie włączyć trybminimalistyczny, z jednym wąskim paskiem narzędziowym, lubkorzystać z paska bocznego.

Nowy „wstążkowy” interfejs na macOS-ie – wciąż wymaga wizualnego doszlifowania, ale działa już bardzo dobrze
Nowy „wstążkowy” interfejs na macOS-ie – wciąż wymaga wizualnego doszlifowania, ale działa już bardzo dobrze

Inne istotne zmiany w tej wersji to zupełnie nowy silnik layoutu,mający zapewnić spójny wygląd na wszystkich wspieranychsystemach, obsługa binarnych plików StarOffice, możliwośćładowania plików Microsoft Office zaszyfrowanych szyfrem RC4 orazmożliwość wstawiania dokumentów PDF jako obrazków do dokumentów.Mamy też możliwość importowania i eksportowania podpisów PDF, jakrównież nowe metody podpisów PDF – PAdES i XAdES. Sporo teżzrobiono w dziedzinie importowania i eksportowania dokumentówstworzonych w Microsoft Office – filtr OpenXML przynosi mnóstwodrobnych poprawek. Pakiet możemy teraz uruchomić w trybiebezpiecznym, który pozwala zdiagnozować ewentualne problemy zprofilem lub rozszerzeniami.

LibreOffice 5.3 New Features: Writer

Zmiany dotknęły oczywiście też poszczególnych programówpakietu: Writer oferuje teraz okno dialogowe do szybkiegoprzechodzenia między stronami długich dokumentów, wpiera styletabel z możliwością ich importowania i eksportowania, obsługujepaletę strzałek wcześniej dostępną tylko w programach Draw iImpress, pozwala szybko zmodyfikować ustawienia strony w paskubocznym i dodaje przycisk formatowania tekstu do kapitalik.

LibreOffice 5.3 New Features: Calc

Arkusz kalkulacyjny Calc to możliwość ładowania domyślnychstylów komórek z pliku, nowe style dla komórek i nowe ułamkoweformaty, domyślne wsparcie dla wieloznaczników w formułach(zamiast jak dotychczas wyrażeń regularnych), funkcja mediany dlatabel przestawnych, możliwość kasowania zawartości komórekukrytych po połączeniu i wygodniejsze wyszukiwanie funkcji przy jejwstawianiu. Tu też dostajemy paletę strzałek – strzałeknajwyraźniej nigdy za wiele.

Tabele przestawne z funkcją mediany
Tabele przestawne z funkcją mediany

Moduł matematyczny Math radzi sobie teraz z indeksami górnymi idolnymi przy skalowaniu znaku całki, ulepsza import i eksportformatu MathML, narzędzie do prezentacji Impress udostępniawłaściwości slajdów w pasku bocznym, linkowanie do zewnętrznychobrazów z albumu fotograficznego bez konieczności osadzania ich wsamym dokumencie, dodano kreator który pozwala szybko wybraćodpowiedni szablon – a w bazie szablonów pojawiły się dwa nowe,Pencil i Vivid. LibreOffice Draw ma nowe końcówki strzałek (tak,strzałki są bardzo ważne), LibreOffice Chart lepiej rysuje wykresytrendów, zaś LibreOffice Base wspiera bazę Firebird 3.0.

Coś dla analityków: wykresy trendów
Coś dla analityków: wykresy trendów
  • Nowy szablon Vivid
  • Nowy szablon Pencil
[1/2] Nowy szablon Vivid

Z pełną listą nowości zapoznacie się w informacjach o wydaniuna wikiLibreOffice. LibreOffice 5.3.0 jest już oczywiście do pobraniaz naszej bazy, w wersjach na Windowsa i macOS-a. Polecamy też naszcykl PoznajLibreOffice, który pomoże Wam wykorzystać w pełni możliwościtego potężnego programu – czy to w domu, w szkole czy w pracy.

Aktualizacja

Niestety już wyszło pierwsze niedociągnięcie tego wydania. Wersje na Windowsa i macOS-a nie zostały porządnie przetłumaczone na polski – tu i ówdzie widać angielskie słowa. W zamian dostajemy, uwaga, język śląski. To owoc pracy Grzegorza Kulika, człowieka, który już wcześniej przetłumaczył na śląski interfejs Facebooka.

Programy

Zobacz więcej
Zobacz także
Komentarze (165)