LibreOffice jest dla każdego – więc MUFFIN zamiast odgórnie narzuconej Wstążki
Kilka dni temu informowaliśmy o zaawansowanym stanie prac nadnowym interfejsem użytkownika w LibreOffice, wykorzystującym tzw.Notebookbar – rozwiązanie bardzo przypominające Wstążkę zMicrosoft Office. Wielu tradycjonalistów, przywiązanych doklasycznego układu menu i pasków narzędziowych obawiało się, żeskończy się to tak jak z pakietem biurowym z Redmond, któryWstążkę wepchnął użytkownikom w gardła, czy tego chcieli, czynie. W świecie Open Source nikt jednak na siłę niczego nikomu niebędzie wpychał. The Document Foundation przedstawiło dziś swojezałożenia projektowe w kwestii interfejsu użytkownika, któreotrzymały przyjemną nazwę MUFFIN.
21.12.2016 23:32
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
MUFFIN to akronim utworzony od angielskich słów My User Friendly& Flexible INterface. Przyjazny dla użytkownika i elastyczny, awięc taki, jaki chcecie. Rozpracować trzy podstawowe założeniajest łatwo. Mój – czyli osobisty, dopasowujący się do potrzeb inawyków, a nie taki sam dla wszystkich. Przyjazny dla użytkownika –czyli modularny, w którym każdy może ustawić swój odpowiadającymu poziom „przyjazności”. Wreszcze elastyczny – czyliwychodzący naprzeciw różnym scenariuszom użytkowania, w którychużytkownicy mają do dyspozycji różną ilość miejsca na ekranie.
Taki interfejs łączy więc w sobie różne elementy, aużytkownicy wezmą z nich to, co im odpowiada. Już od LibreOffice5.3 MUFFIN pozwoli wybrać domyślny interfejs (z menu i paskaminarzędziowymi), interfejs z pojedynczym paskiem narzędziowym,interfejs z paskiem narzędziowym i paskiem bocznym, orazeksperymentalnie, NotebookBar, czyli wolny odpowiednik Wstążki.Różni ludzie mają bowiem różne potrzeby i różne umiejętności,o czym The Document Foundation pisze więcej w tekście poświęconymkoncepcyjnym podstawom MUFFINA.
Przetestować nowy interfejs z Notebookbarem możecie na testowychkompilacjach LibreOffice z gałęzi 5.3 – na serwerzeprojektu znajdziecie wersje dla Linuksa, macOS-a i Windowsa. Pozainstalowaniu i uruchomieniu pakietu, należy włączyć funkcjeeksperymentalne, wybierając w menu Tools > Options >LibreOfficeDev > Advanced > Enable experimental features.Następnie aby wyświetlić Notebookbar, należy wybrać z menu View> Toolbar Layout > Notebookbar. Dostępne są trzy tryby jegowyświetlania: Contextual single, Contextual groups oraz Tabs.