Linux 5.1: Pamięć trwała jako RAM, Fastboot i wiele innych nowości

Linus Torvalds ogłosił dziś wydanie jądra Linux w wersji 5.1. Tradycyjnie nowa wersja przynosi sporo istotnych zmian, jak również poprawek do istniejących funkcji. W międzyczasie ukazało się siedem kompilacji RC. Teraz wysiłki deweloperów przechodzą oczywiście na gałąź 5.2.

Idzie nowe jądro Linux – 5.1
Idzie nowe jądro Linux – 5.1
Piotr Urbaniak

Zdecydowanie największa rewolucja dotyczy podsystemu pamięci. Pamięć trwała może zostać wykorzystana jako RAM, co jest przetarciem szlaków dla Intel Optane pod Linuksem. Poza tym usprawniono wydajność w zram i zmieniono sterownik EDAC tak, aby system obsłużył serwerowe procesory Ice Lake z pamięciami ECC – z korekcją błędów.

Gotowe na Ice Lake'i i częściowo RISC-V

Przechodząc do procesorów, Linux 5.1 wspiera autorski SoC firmy Bitmain. (Stosowany w sprzętowych koparkach kryptowalut tej marki). Co jest o tyle ciekawe, że ten składa się z dwóch rdzeni Cortex-A53 i jednego RISC-V. Aczkolwiek póki co jądro wykrywa tylko część ARM.

Przy czym Torvalds zapewnia, że prace nad obsługą RISC-V trwają. Przynajmniej płytka deweloperska HiFive Unleashed marki SiFive powinna być obsługiwana już teraz.

W pełni dodano za to wsparcie dla akceleratora Habana Labs Goya (ARM), a także innych 64-bitowych czipów ARM o liczbie rdzeni nie wyższej niż 256. Z czego liczba ta może być łatwo podniesiona, zależnie od konfiguracji kernela. Można to zatem odczytać jak poprawę wsparcia wielordzeniowych ARM-ów. I o to chyba chodzi w istocie.

A skoro już o wsparciu procesorów mowa – jądro Linux 5.1 jest ponoć kompatybilne z systemem zarządzania energii w nadchodzących procesorach Intel Ice Lake. Oprócz tego oferuje kolejną porcję zabezpieczeń przeciw atakom kanałem bocznym, takim jak Spectre.

Fastboot dla platform z grafiką Intela

Karty graficzne. Jeśli chodzi o grafiki, Linux 5.1 wreszcie wspiera tryb Fastboot w kartach graficznych Intela. Domyślnie dla układów Skylake lub nowszych, a za pomocą parametru i915.fastboot=1 – dla starszych. Chodzi o to, aby uniknąć zbędnego żonglowania trybami na ekranie bootowania, które powoduje migotanie obrazu, a na dodatek przedłuża sam rozruch. Kontynuując, posiadacze grafik niebieskich otrzymują HDCP 2.2 i wsparcie dla akcelerowanej wirtualizacji w Coffee Lake'ach.

Co dalej? Obsługa techniki Współdzielonej Pamięci Wirtualnej (ang. Shared Virtual Memory) w Nouveau, a także poprawki w dziedzinie zarządzania energią dla Vegi 10 oraz 20.

Dla fanów systemu plików Btrfs

Kernel Linux 5.1 pozwala skonfigurować poziomy kompresji w Zstd, a ponadto ma wiele ogólnych poprawek w systemach plików, w tym EXT4. Wszystkie teoretycznie mają prowadzić do wzrostu wydajności i stabilności przy operacjach dyskowych (na plikach).

Na koniec warto wspomnieć m.in. o obsłudze tabletu Wacom Pro Pen Slim wraz z ulepszeniami dla innych tabletów graficznych i ekranów dotykowych. Są też sterowniki dla karty sieci bezprzewodowej Intel 22260 i wsparcie ACPI 6.3, z którego de facto wynikają roszady w podsystemie pamięci.

Jądro Linux 5.1 pobierzecie oczywiście z kernel.org. Zanim rzucicie się do aktualizacji, pamiętajcie tylko, że nie jest to gałąź o długim wsparciu – LTS, lecz krótkoterminowa.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (191)