Linux Mint Debian Edition dostępny w nowej wersji. Co nowego przynosi Cindy?
Rozwój Linux Mint Debian Edition nie powala brawurą, ale nie bez powodu. Premierę LMDE 1 i 2 dzieliły ponad dwa lata, a wydane w ostatnim czasie LMDE 3 ukazało się 1,5 roku po ostatniej aktualizacji poprzednika. Dlaczego tak się dzieje? Dystrybucja ma na celu przede wszystkim utrzymywanie alternatywy dla Minta bazującego na Ubuntu, zaś celem nie tyle jest rozwój, co dostępność. I właśnie dlatego wielu wybiera właśnie Debian Edition – za to, że po prostu jest i nie zwiększa apetytu na zasoby.
Trudno zatem oczekiwać wysypu ważnych nowości – wszak nie o to tutaj chodzi, lecz o możliwość zainstalowania pełnoprawnego nowoczesnego systemu operacyjnego także na starszych komputerach. Tutaj LMDE 3 sprawdza się świetnie: system poradzi sobie nawet na maszynach 1 GB RAM-u i 15 GB wolnego miejsca na dysku. Dla optymalnego działania potrzebny będzie jednak według twórców kolejny gigabajt pamięci operacyjnej oraz dodatkowe 5 GB na dysku.
Dzięki temu LMDE 3 nie tylko nadaje się do przywracania z zaświatów zakurzonych od lat starszych maszyn, ale także w mnóstwie innych zastosowań jako lekki, lecz całkiem rozbudowany pulpit dla maszyny wirtualnej. Testowaliśmy go na zalecanej przez przez twórców specyfikacji i jakichkolwiek odczuwalnych spadków wydajności nie sposób odczuć, również na hoście. Będąc już przy wirtualizacji, warto wspomnieć, że LMDE doczekało się pełnej obsługi VirtualBox Guest Additions – działają już foldery współdzielone, przyśpieszenie sprzętowe, itp.
Nowościom w LMDE 3 bardziej szczegółowo przyjrzeliśmy się przy okazji premiery wersji beta. Od tego momentu system nie zyskał nowych funkcji. Uwagę warto zwrócić na konieczność ustanowienia konta root: w Terminalu wprowadzić polecenie sudo passwd root i ustanowić hasło chroniące konto. Niestety, twórcy nie uporali się od bety z błędami w obsłudze mikrofonów i dźwięku – jeśli je zauważysz, należy zainstalować pakiet pavucontrol, co doda konfigurator PulseAudio Volume Control.
Linux Mint Debian Edition 3 bazuje na wydanym w czerwcu zeszłego roku Debianie 9.0 Stretch i jądrze Linux w wersji 4.9. Linki do obrazów systemu w wydaniu 32-bitowym i 64-bitowym dostępne są na serwerach twórców, podobnie jak lista znanych problemów. Można także zaktualizować LMDE 2 do najnowszej wersji za pomocą polecenia apt install mintupgrade oraz mintupgrade upgrade.