Gretel GT6000 — wszystko co potrzeba za 99$!
Gretel to marka o której istnieniu dowiedziałem się całkiem nie dawno, bo na początku czerwca kiedy szukałem sobie nowej słuchawki za nieduże pieniądze. Na swoim koncie mieli już budżetowe modele A6 i A7, ale moją uwagę przykuł najnowszy model GT6000, i postanowiłem, że warto bliżej zapoznać się z nim, zwłaszcza, że udało mi się go kupić za śmiesznie wręcz niską cenę 60$ ! W pudełku poza smartfonem, i ładowarką znajdowała się krótka instrukcja, oraz silikonowe etui.
GT6000 dostępny jest w trzech kolorach czarnym, złotym, i niebieskim, osobiście zdecydowałem się na niebieski kolor, i jestem zadowolony z tego wyboru. Smartfon ma wymiary 154.6 x 77.3 x 10.6mm. Nie jest mały, ale można się do niego przyzwyczaić, i po jakimś czasie bez problemu da się go obsługiwać jedną ręką. Gorzej niestety jeśli chodzi o wagę, 233g to dużo (ale przy ogromnej baterii można to zrozumiałe) za każdym razem jak go biorę do ręki to czuję, że nie jest to plastikowa wydmuszka, tylko solidny kawałek elektroniki. Ciężki, ale na tyle dobrze zaprojektowany, że wygodnie leży w dłoni.
Wyświetlacz o przekątnej 5,5 cala może wyświetlić obraz w rozdzielczości 720 x 1280 px, a wykonany został w przez firmę Sharp. Wyświetlacze IPS to standard w budżetowych smartfonach, zapewniają dobre odwzorowanie kolorów, i szerokie kąty widzenia. Ten został wykonany w technologii OGS, dodatkowo zwiększając kontrast, oraz jasność wyświetlacza. Gretel postawił na sprawdzoną technologię, z małym ulepszeniem, dzięki czemu wyświetlaczowi nie ma co zarzucić. Warto w tym miejscu dodać, że krawędź wyświetlacza jest lekko zaokrąglona, nie jest to wprawdzie żadna nowość, ale kolejny fajny akcent w tym modelu.
Gretel GT6000 wyposażony został w 2GB pamięci RAM, 16GB pamięci wewnętrznej, którą dodatkowo można rozbudować przy użyciu karty microSD o dodatkowe 32GB. Sercem GT6000 jest czterordzeniowy procesor Mediatek MT6737 taktowany zegarem 1.3GHz, za grafikę odpowiada układ Mali-T720 MP2. W teście AnTuTu GT6000 uzyskał wynik prawie 30000 pkt.
Fabrycznie zainstalowany system operacyjny Android 7.0 (Nogaut) oferuje kilka nowych funkcji, ponad 190 dostępnych języków, tryb one‑hand, oraz parallel space. Dzięki tej ostatniej możemy logować się na dwóch kontach jednocześnie. To idealne rozwiązanie dla osób które smartfon wykorzystują zarówno w celach firmowych, jak i prywatnych. Umożliwia zalogowanie się za pomocą drugiego konta w wybranych aplikacjach. Obsługiwanie np. firmowego konta na Facebooku i osobistego na urządzeniu GT6000 w tym samym czasie nie jest problemem.
W smartfonie znajdują się aż trzy aparaty. Podwójny aparat z tyłu, gdzie główne oczko Panasonic MN34172 ma 13MP (4160 x 3120 px), oraz dodatkowy aparat 1,3MP rejestrujący szum (efekt blur), aparat główny doświetlony jest przez podwójną lampę LED. Z przodu znajduje się aparat do selfie o rozdzielczości 5MP za doświetlenie którego odpowiada pojedyncza lampa LED. Aparat robi niezłe zdjęcia o dobrym współczynniku kontrastu w prawie każdych warunkach. Dużą zaletą 13Mpix matrycy jest dość nieduża ilość szumów, jakie pojawiają się na zdjęciach, fokus jest szybki i radzi sobie nawet po zmroku.
Jednym z głównych atutów GT6000 jest bateria 6000 mAh, która przy normalnym użytkowaniu słuchawki pozwalała mi spokojnie przez tydzień nie martwić się o ładowanie, już nie pamiętam kiedy ostatni raz odczuwałem taki komfort, prawie zapomniałem gdzie jest ładowarka. Grając codziennie w gry, przeglądając internet, i odtwarzając filmiki, telefon spokojnie wytrzymał trzy dni. Z czasem ładowania również nie ma problemu, dołączona ładowarka 9V/2A pozwala naładować baterię w mniej niż trzy godziny. Jednym mankamentem, jest fakt, że bateria jest wmontowana w aparat na stałe i nie ma możliwości jej ewentualnej wymiany.
Kolejnym fajnym dodatkiem w tym modelu jest czytnik linii papilarnych, który jak na razie sprawuje się świetnie, i za każdym razem bezbłędnie odczytuje odciski linii papilarnych. Fajnie, że Gretel zdecydował się na umiejscowienie go z przodu aparatu, wygodnie się z niego korzysta, a dodatkowo pełni on funkcje przycisku home. Poza czytnikiem linii papilarnych w GT6000 znajduje akcelerometr, czujnik światła, a także moduł GPS. Smartfon obsługuje do dwóch kart SIM w formacie nano.
Gretel GT6000 to smartfon który w swojej kategorii cenowej jest nie do pobicia. 2GB pamięci RAM, czterordzeniowy procesor, podwójny aparat (przy czym główny 13MP sygnowany marką Panasonic), bateria 6000 mAh, a jakby tego było mało to jeszcze czytnik linii papilarnych! Kupiłbym go nawet za 99$ i były by to dobrze wydane pieniądze. Ciężko będzie znaleźć smartfon który w tej cenie oferuje więcej niż GT6000. Mimo ceny spokojnie można by go pomylić z wieloma słuchawkami klasy premium