Mac OS X Lion już w Mac App Store

Później, niż przewidywano, ale zgodnie z zapowiedziami z konferencji, w sklepie Mac App Store pojawiła się kolejna wersja systemu Mac OS X — Lion. Najnowsze, ósme już wydanie systemu dla Maków, charakteryzuje się zbliżonym nieco do iOS interfejsem i brakiem fizycznego nośnika — można go kupić jedynie w Mac App Store lub z nowym komputerem, na którym został wcześniej zainstalowany. System kosztuje jedynie 23,99 euro, ale aktualizacja wymaga aplikacji obsługującej cyfrowy sklep Apple'a, a co za tym idzie, Systemu Mac OS X 10.6.

Poza zmianami w interfejsie użytkownika, jak szare ikonki Findera, prostokątne przyciski, paski przewijania czy nowa czcionka, do iOS upodabnia Liona również nowa aplikacja — Launchpad — wierna kopia ekranu domowego iPada. Dodatkowo gesty wielodotykowe, których używać można do obsługi systemu (na urządzeniach posiadających touchpady), zostały ujednolicone z tymi znanymi z iOS. Programy mają możliwość pracy w natywnym trybie pełnoekranowym. Exposé, Spaces i Dashboard zostały połączone w Mission Control — aplikację pozwalającą jednocześnie na zarządzanie oknami i biurkami, oraz pozwalającą na przejście do Dashboarda. Ciekawa nowością jest grupowanie okien jednej aplikacji w widoku wszystkich programów. Dla lepszej czytelności każda grupa została opatrzona odpowiednią ikoną.

Programy pracujące na dokumentach, na przykład edytory tekstu, mogą skorzystać z systemowego mechanizmu automatycznego zapisywania plików — Auto save — który zintegrowany jest z systemem kontroli wersji — Versions. Nie jest to jednak zwykłe tworzenie dodatkowych kopii pliku, ale mechanizm zapisujący zmiany i dołączający je do dokumentu jako metadane. Z kolei za pomocą AirDrop będzie można w prosty sposób przesyłać materiały innym użytkownikom Liona poprzez połączenie Wi-Fi podobnie jak w sieci P2P.

Mac OS X 10.6 Lion – przegląd nowości

Poza tym przebudowano poszczególne programy jak Książka adresowa, Mail, iCal, i oczywiście Safari. Przeglądarka poza trybem wygodnego czytania, została wyposażona w listę stron i dokumentów do przeczytania później. Nowy interfejs programu Mail nareszcie pozwala na przeglądanie poczty w formie wątków, iCal wyglądem przypomina prawdziwy papierowy kalendarz, a Książka adresowa wzorowana jest na papierowym notesie.

Nowości jest wiele, ale z niektórych możliwości systemu trzeba było zrezygnować. Lion wymaga procesora Core 2 Duo, zabrakło w nim Rosetty — warstwy umożliwiającej uruchamianie programów przeznaczonych dla PowerPC na maszynach z procesorami Intela — oraz multimedialnej aplikacji Front Row. Wtyczka Adobe Flash i środowisko uruchomieniowe Java nie są domyślnie instalowane na Lionie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (147)