macOS Sierra już do pobrania. Z Siri lepiej nie gadaj o nowym systemie plików
Premiera mobilnego systemu Apple’a już za nami, czas na systemdla Maków. Pod nazwą kodową Sierra zadebiutował dziś systemmacOS 10.12 – jak widzicie, nazwa OS X odeszła do lamusa, byustąpić nowej, zgrabniejszej, dopasowanej do nazw pozostałychsystemów Apple’a. Zmiany oczywiście nie skończyły się nanazwie. W paczce instalacyjnej rozprowadzanej przez sklep Mac AppStore o rozmiarach ponad 4,8 GB znalazło się nowości – i to nietylko wodotrysków.
20.09.2016 | aktual.: 21.09.2016 09:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Za najważniejszą nowość należałoby uznać nowy system plików,APFS. Apple zrywa z pamiętającym poprzednie stulecie HFS+, bywreszcie przynieść Makom nowoczesny, funkcjonalny system plików,zawierający take atrakcje jak migawki, klonowanie, dynamicznąoptymalizację dla pamięci półprzewodnikowych, wsparcie dlamechanizmu trim na poziomie systemu.
Co jednak z tego, skoro APFS niestety jednak nie jestjeszcze gotowy na bycie domyślnym systemem plików dla wolumenówsystemowych. Traktujcie go wciąż jako eksperyment, stanie się ondomyślnym wyborem dopiero w 2017 roku.
Na stałe za to i już teraz dostajemy wbudowaną w macOS-a cyfrową asystentkęSiri. Dostęp do niej dany jest przez docka, menu główne i skrótyklawiszowe, a efekty jej pracy zwracane są w prawym górnym roguekranu. Dość powiedzieć, że Siri możemy wykorzystać dowyszukiwania informacji w sieci i lokalnie na dysku, modyfikowaniaustawień systemowych, wysyłania wiadomości i wielu innych zadań.Zwrócone przez Siri dane można wykorzystać w innych aplikacjachsystemowych.
All the New Stuff in macOS Sierra
Mechanizm Optimize Storage ma posłużyć do automatycznegozwalniania miejsca na dysku, gdy zaczyna go brakować. W tej sytuacjikomputer automatycznie zacznie przenosić stare pliki, dokumenty izałączniki do chmury iCloud, tak by były dostępne na żądanie.Świeże dane pozostają na dysku, by można było uzyskać do nichdostęp na bieżąco.
Aplikacja Zdjęcia przynosi podobne ulepszenia, co jej wersja naiOS-a, tj. lepsze rozpoznawanie twarzy i scenerii. Możemy pogrupowaćzdjęcia według osób, lokalizacji i rozpoznanych automatycznieobiektów, a także stworzyć z nich sekwencje wspomnień – pokazyslajdów z muzyką i przejściami dobranymi algorytmicznie. Do tegodochodzi możliwość ułożenia zdjęć na mapie, wedługlokalizacji ich zrobienia.
Pojawiło się też kilka ulepszeń interfejsu. Automatyczneodblokowywanie Maka jest teraz czymś na wyciągnięcie ręki, o ilena nadgarstku tej ręki znajdzie się Apple Watch z systemem watchOS3. Obsługa wielozadaniowości została wzbogacona o funkcjęobrazu-w-obrazie, pozwalającą obejrzeć pływające wideo zprzeglądarki na pulpicie, lub w pełnoekranowej aplikacji.Aplikacje, które wykorzystują zaś wiele okien, będą teraz mogływykorzystać wyświetlanie ich w kartach, tak jak np. wyświetlane sąstrony WWW w Safari.
Pozostałe warte wspomnienia zmiany to mechanizm płatności ApplePay działający w przeglądarce Safari, sparowanej z iPhonem lubApple Watchem (urządzenia te służą jako sprzętowy tokenuwierzytelnienia transakcji), ulepszona aplikacja Wiadomości(dopasowana do tych atrakcji z iOS-a 10), przerobiony, uproszczonyinterfejs iTunes oraz lepsza integracja dysku iCloud Drive zmechanizmami systemowymi – i to nie tylko w macOS-ie, ale teżiOS-ie oraz komputerach z Windowsem.
macOS Sierra ruszy na większości maszyn, na których dziśdziała OS X 10.11 El Capitan, tj. MacBookach i iMakachwyprodukowanych po 2009 roku oraz MacBookach Pro, Makach Mini, MakachPro i MacBookach Air wyprodukowanych od 2010 roku.