Malware atakuje. Zagrożone są wszystkie urządzenia internetu rzeczy

Badacze zajmujący się cyberbezpieczeństwem odkryli nowe zagrożenie dla użytkowników sieci. Malware BotenaGo ma wykorzystywać ponad 30 różnych luk w zabezpieczeniach celem uzyskania dostępu do routerów i urządzeń IoT.

Router
Router
Źródło zdjęć: © Adobe Sto
Karolina Kowasz

Specjalista ds. bezpieczeństwa z Alien Labs, Ofer Caspi, opisał w swoim poście na blogu szczegóły dotyczące malware BotenaGo. Szkodliwe oprogramowanie miało zostać napisane w języku Go (Golang), który oszuści wykorzystali prawdopodobnie ze względu na łatwość kompilowania tego samego kodu dla różnych systemów.

Otwarty kod źródłowy

Wykryte przez badaczy złośliwe oprogramowanie ma być trudne do zidentyfikowania, a dodatkowo zostało napisane w języku programowania Google o otwartym kodzie źródłowym. Niestety, nie wiadomo kto stoi za opracowaniem BotenaGo. Eksperci nie są także pewni jaka jest pełna skala urządzeń, które są podatne na to złośliwe oprogramowanie.

Co ważne, Caspi w swoim artykule podaje, że dostępne na rynku programy antywirusowe nie rozpoznają BotenaGo. Samo szkodliwe oprogramowanie, chcąc zaatakować dane urządzenie, w pierwszej kolejności sprawdza jego podatność na atak. O wszystkich udanych atakach, malware informuje swojego twórcę na bieżąco.

Atak na podatne urządzenie

Po ustaleniu przez malware, że dane urządzenie jest podatne na atak, rozpoczyna on dostarczanie exploita. W tym celu wysyła najpierw zapytanie do celu za pomocą prostego żądania GET. Następnie przeszukuje dane zwrócone za pomocą tego żądania aby wykorzystać je do dalszego ataku.

Zdaniem specjalisty, BotenaGo stanowi szczególne zagrożenie dla dużych korporacji, które w swoich sieciach mają podłączone setki urządzeń IoT. Dzięki uzyskaniu dostępów za pośrednictwem podatnych urządzeń, hakerzy mogą dostać się do wewnętrznych systemów i pozyskać wrażliwe dane, a także przejąć kontrolę nad urządzeniami znajdującymi się w firmowej sieci. Nie oznacza to jednak, że pozostali użytkownicy Internetu są w pełni bezpieczni. Zaatakowany może być każdy, kto korzysta z tego sprzętu.

Aby uchronić się przez możliwością ataków ze strony tego oprogramowania, zdaniem Caspiego, należy pamiętać o regularnym aktualizowaniu swoich urządzeń. Tylko w ten sposób możliwe jest uchronienie się przed wykorzystywaniem luk, które regularnie są łatane przez producentów danych sprzętów.

Pełną listę urządzeń podatnych na opisywane luki można znaleźć pod tym adresem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
oprogramowaniesprzętiot
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)