Masz telefon na kartę w Orange? Ważny komunikat CSIRT KNF
CSIRT KNF apeluje do klientów Orange, by uważali podczas doładowywania przez internet telefonów na kartę. Trwa bowiem kampania oszustów, którzy przygotowali fałszywy serwis doładowań, podszywając się pod autentyczną stronę Orange. Atakujący wyłudzają w ten sposób dane od klientów.
Strona doładowań na pierwszy rzut oka przygotowana jest z dużą dbałością o szczegóły, a oszustwo może zdradzać jedynie nietypowa domena w adresie strony. O dziwo jednak, co ostatnio nie jest standardem, oszuści zadbali nawet na obecność frazy "doładowania orange" w adresie WWW, dzięki czemu na pierwszy rzut oka adres może się wydawać autentyczny. Nic bardziej mylnego - to fałszywa strona doładowań.
Jeśli użytkownik nie zorientuje się, że witryna nie ma nic wspólnego z prawdziwą stroną Orange do realizacji doładowań, przechodząc kolejne etapy poda oszustom dane konta Orange oraz numery swojej karty płatniczej. To otwarcie drogi do kradzieży pieniędzy z konta bankowego. Można się spodziewać przynajmniej jednorazowej nieautoryzowanej płatności, o ile nie podpięcia karty do subskrybowania jakiejś usługi - jak ma to miejsce w funkcjonującym równolegle oszustwie "na bon do Biedronki".
CSIRT KNF nie podaje, w jaki sposób można trafić na spreparowaną stronę. Co do zasady trzeba więc zwiększyć czujność zwłaszcza w mediach społecznościowych czy podczas przeglądania reklam w wyszukiwarce, bo niestety tu także można trafić na fałszywe linki. Aby mieć pewność, że strona Orange do doładowań jest autentyczna, najlepiej trafić na nią po przekierowaniu z oficjalnej strony operatora, na koniec upewniając się, że adres witryny budzi zaufanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli jednak przez przypadek skorzystano z fałszywej strony, gdzie udostępniono dane z karty płatniczej, najrozsądniej będzie bezzwłocznie skontaktować się z bankiem w celu zablokowania karty, a także z policją, jeśli z konta pobrano bezprawnie środki.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl