Masz telewizor OLED? Lepiej unikaj długiego oglądania kanałów informacyjnych
Właściciele telewizorów z matrycami OLED z pewnością nie raz zastanawiali się, czy podczas codziennego korzystania ze swoich odbiorników powinni wykazać się szczególną ostrożnością. Świetne kolory to jedno – z drugiej strony ciągle pozostaje jednak obawa o wypalenie. O tym, czy warto zmieniać swój sposób oglądania telewizji można łatwiej zdecydować sięgając po wyniki testów przeprowadzanych przez serwis RTINGS.com. By sprawdzić możliwości telewizorów z rożnymi matrycami, ponad rok temu rozpoczęto wymagający test, w którym odbiorniki dzień w dzień wyświetlają konkretną sekwencję obrazów, działając przy tym 20 godzin na dobę.
14.01.2019 | aktual.: 14.01.2019 12:49
O metodologii jednego z testów wspominaliśmy już wcześniej, kiedy przybliżaliśmy wyniki w drugiej połowie ubiegłego roku. Testy jednak ciągle trwają, a rezultaty publikowane są na bieżąco kilka razy w miesiącu. Wystarczy spojrzeć na wykresy i zdjęcia matryc, by przekonać się o postępującym problemie spadku jasności w przypadku telewizora z matrycą IPS.
Po około 8 tys. godzin wyświetlania obrazu, jasność ekranu IPS spadła na tyle, że zrównała się z utrzymującą się mniej więcej na stałym poziomie jasnością matrycy OLED. Po ponad 9000 godzin jasność telewizora z matrycą IPS jest już zauważalnie niższa od modelu OLED i na tym etapie około połowę niższa od początkowej. Jednocześnie warto dodać, że w tym teście telewizor z matrycą VA cały czas cechuje się najwyższą szczytową jasnością, która generalnie zbliżona jest do początkowej.
One Year Update - OLED Burn-in Test – RTINGS.com
Wyświetlanie obrazu na telewizorach z trzema rożnymi matrycami to jednak tylko jeden z testów. Równolegle przeprowadzany jest inny test, w którym na 6 telewizorach OLED wyświetlane są różne materiały, a w tym na przykład rozgrywka z gry FIFA czy kanał informacyjny CNN. Jak się okazuje, to właśnie programy telewizyjne często wyświetlające statyczne obrazy są problematyczne, a dodatkowym czynnikiem jest wysoka jasność.
Telewizory OLED radzą sobie dobrze, ale warto unikać kanałów informacyjnych
Twórcy testu zaznaczają, że rezultaty ich działań należy traktować tylko jako wskazówkę. Po pierwsze, do badań wykorzystywanych jest tylko kilka modeli telewizorów i w zasadzie nie ma pewności, że modele innych producentów (lub nawet inne egzemplarze czy modele tego samego producenta) będą cechować się takimi samymi parametrami obrazu. Po drugie – co w tym przypadku ważniejsze – jeden z wymienionych testów polega na wyświetlaniu obrazu w pętli przez 20 godzin dziennie, a to warunki, które prawdopodobnie mało kto jest w stanie odtworzyć.
Jak podają redaktorzy serwisu RTINGS.com, bazując na drugim ze swoich testów, w praktyce użytkownicy telewizorów z matrycami OLED raczej nie mają się czego obawiać. Jednym z zaleceń jest jednak unikanie długiego oglądania programów informacyjnych. Chodzi o skrócenie czasu wyświetlania jasnych fragmentów obrazu w jednym miejscu, a dobrym tego przykładem są belki informacyjne, które pojawiają się najczęściej w dolnej części ekranu na kanałach serwujących przez całą dobę wiadomości.