Masz tu konto? Rewolucyjna metoda w polskim banku
ING Bank ogłaszał już w 2021 r., że prowadzi prace dotyczące wprowadzenia kluczy U2F dla klientów. W końcu jednak działania zmierzają ku końcowi, a dodatkowe zabezpieczenie ma pojawić się jeszcze w tym roku.
01.03.2023 | aktual.: 01.03.2023 14:38
Sprzętowy klucz zabezpieczający (U2F) wkrótce ma trafić do klientów ING Banku Śląskiego – donosi portal Cashless powołując się na rozmowę z biurem prasowym instytucji. Prace nad jego wdrożeniem trwają już przynajmniej od 2021 r. i mają zakończyć się wdrożeniem zabezpieczenia na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2023 r. To pierwsze tego typu zabezpieczenie w polskiej bankowości.
Rewolucyjne zabezpieczenie po raz pierwszy w polskim banku
Klucz U2F wprawdzie nie został jeszcze oficjalnie zaprezentowany klientom ING Banku Śląskiego, ale ma to nastąpić w najbliższym czasie. "Sprzętowe klucze zabezpieczające chcemy wprowadzić jako kolejny faktor silnego uwierzytelniania w Moim ING. Planujemy wprowadzić to rozwiązanie na przełomie II i III kwartału 2023 r." – informuje biuro prasowe ING w odpowiedzi na zapytanie serwisu Cashless.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tego rodzaju zabezpieczenie jest istotne przede wszystkim ze względu na wysoki poziom zabezpieczenia przed popularnym w sieci phishingiem (przejęcie danych do logowania przez hakerów). Urządzenie U2F jest swego rodzaju potwierdzeniem tożsamości podczas logowania się np. do banku. Poza podaniem loginu i hasła, klucz U2F wymaga fizycznego podłączenia do komputera lub smartfona. Dopiero to pozwala zalogować się na konto, a więc w efekcie stanowi zabezpieczenie, którego cyberprzestępcy nie "przeskoczą" z uwagi na brak fizycznego urządzenia.
Klucz U2F nie przyda się do potwierdzania transakcji
Zastosowanie tego sprzętowego klucza podłączanego do urządzenia nie jest metodą potwierdzania transakcji (m.in. podania jednorazowego kodu SMS), a uwierzytelniania podczas logowania. Oznacza to, że U2F zabezpiecza użytkownika przed włamaniem na konto. To ochrona przed phishingiem, którą ING Bank Śląski ma szansę wprowadzić jako pierwszy polski bank na rynek.
Norbert Garbarek, dziennikarz dobreprogramy.pl