mBank ostrzega klientów. Oszuści podszywają się pod pracowników banku
mBank rozesłał do swoich klientów wiadomość, w której ostrzega przed oszustami. Przestępcy podszywają się pod pracowników banku i dzwonią do potencjalnych ofiar pod różnymi pretekstami np. zablokowanego rachunku czy zmyślonej transakcji. W ten sposób chcą przejąć nasze dane lub środki zgromadzone na koncie.
15.11.2021 18:06
mBank ostrzega swoich klientów przed kolejnymi atakami cyberprzestępców. Instytucja w rozsyłanych wiadomościach informuje, jak wygląda potencjalny schemat działania oszustów i na co należy zwrócić szczególną uwagę.
mBank na celowniku cyberprzestępców
Oszuści mogą podszywać się pod pracowników banku lub namawiać do inwestycji w kryptowaluty. Dzwonią do swoich ofiar pod różnymi pretekstami – zablokowanego rachunku, wymyślonej transakcji czy wsparcia podczas inwestowania w kryptowaluty. Zazwyczaj mówią o tym, że bank zauważył podejrzaną transakcję kartą lub podejrzane logowanie. Przekazują zmyślone informacje na temat wymyślonej transakcji i jej rzekomego odbiorcy.
Jak podkreśla mBank, w celu wzbudzenia zaufania, oszuści podczas telefonicznej rozmowy, nawet kilkukrotnie przełączają nas pomiędzy różnymi konsultantami. Rozmowa może trwać długo, co jest kolejną manipulacją, mającą podkreślić profesjonalizm i zaangażowanie rzekomych pracowników banku. Podobnie jak odwoływanie się do skrajnych emocji, w tym do strachu.
Oszuści mogą zaznaczać, że nasze pieniądze znajdują się w niebezpieczeństwie, ale pomogą nam je ochronić. Wymaga to jednak instalacji aplikacji na smartfona lub komputer typu TeamViewer Quick Support, Quick Support czy AnyDesk. Należy pamiętać, że ich ściągnięcie to bardzo duże ryzyko związane z udostępnieniem widoku naszego pulpitu oszustom, a to z kolei prosty sposób na przejęcie danych logowania do bankowości internetowej, mediów społecznościowych, listy kontaktów, a niekiedy nawet i zdjęć.
Przestępcy coraz częściej zmieniają metody swojego działania. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli chodzi o bankowość internetową. Wiedza na temat powtarzających się schematów i elementów, które powinny budzić naszą czujność, może pomóc w ochronie naszych danych, a także pieniędzy.