MenuetOS 1.0: system w czystym assemblerze osiągnął stabilność i wciąż mieści się na 1 dyskietce
W czasach gdy rozmiary oprogramowania na komputery osobiste mierzysię w gigabajtach, rozwijany całkowicie od podstaw przez ostatnie10 lat MenuetOS może wydawać się osobliwą zabawką programistów.Jednak jak na zabawkę może on zaskakująco dużo – tozaawansowany OS obsługujący wielozadaniowość z wywłaszczaniem,kompletny stos sieciowy, urządzenia USB czy rozbudowany interfejsgraficzny. W zeszłym tygodniu MenuetOS doczekał się wersji 1.0 –i wciąż ten napisany w całości w assemblerze x86 systemoperacyjny mieści się na jednej dyskietce 1,44 MB.
Lista urządzeńwspieranych przez MenuetOS-a jest imponująca, szczególnie wporównaniu do innych eksperymentalnych jednak systemówoperacyjnych, takich jak GNU/Hurd czy plan 9. Znajdziemy tu kamerywideo, tunery radiowe i telewizyjne, drukarki, różne kartydźwiękowe, skanery i modemy. Deweloperzy zapewniają, żesterowniki tego sprzętu trafiły do wersji 1.0 dopiero po dogłębnychtestach i gwarantują stabilność pracy.
W porównaniu do opisywanej przez nas dwalata temu wersji 0.98, 1.0 nie przynosi oczywiście radykalnychzmian. Celem było przede wszystkim usunięcie usterek, usprawnieniedziałania stosu sieciowego i obsługi wielordzeniowych procesorów,a także dostarczenie nowych aplikacji, na czele z odtwarzaczemmediów Media Player 1.0. Teraz aplikacja mająca ok. 90 KB radzisobie bez problemu z odtwarzaniem wideo z DVD, filmów zakodowanych wMPEG2, muzyki MP3 oraz cyfrowych kanałów radiowych i telewizyjnych.
Interfejs użytkownika nie uległ większym zmianom, warto jednakzauważyć, z jaką sprawnością rysowane są przezroczystości,mimo tego że wszystko odbywa się na CPU, bez wsparcia kartygraficznej. To oczywiście zasługa napisania całego kodu interfejsuw assemblerze, podobnie jak i wszystkich innych komponentówsystemowych. Jak wyjaśnia szef projektu, Ville Turjanmaa, cała tapraca nad Menuetem była wyprawą na nieznane wody – nikt wcześniejnie próbował czegoś takiego, na drodze do 1.0 trzeba byłoprzezwyciężyć wiele przeszkód i „niemożliwych” wyzwań.
Wydanie Menueta 1.0 nie oznacza końca pracy nad systemem. Samkernel działa już bardzo dobrze, zapewniając oprócz pełnejwielozadaniowości z wywłaszczeniem także ochronę na poziomieRing-3 dla wszystkich rdzeni, więc tu zmian nie należy sięspodziewać. Wersja 2.0 ma przynieść więc głównie ulepszeniaaplikacji systemowych, na czele z przeglądarką internetową HTTPoraz większą konfigurowalność interfejsu użytkownika.
Jeśli chcecie pobawić się MenuetOS-em, obrazy instalacyjne(działające też w hiperwizorach takich jak VirtualBox) możnapobrać ze strony autorówsystemu. Wersja 32-bitowa jest w pełni otwarta i dostępna nalicencji GPL, wersja 64-bitowa dostarczana jest jako freeware dozastosowań domowych i edukacyjnych, zastosowania komercyjne wymagająskontaktowania się z panem Ville Turjanmaa.