Micron ustalił nowy rekord szybkości DDR4, a jednak najbardziej może cieszyć się AMD

Micron ogłosił pobicie rekordu świata w dziedzinie szybkości DDR4. Co jednak najciekawsze, jest to pierwsze od dłuższego czasu takie osiągnięcie na platformie AMD.

(fot. Materiały prasowe)
(fot. Materiały prasowe)
Piotr Urbaniak

Poprzedni rekord należał do firmy G.Skill, która wykorzystując moduł Trident Z Royal, procesor Core i9-9900K i płytę MSI MPG Z390I Gaming Edge AC, we wrześniu osiągnęła 6016,8 MT/s, czyli 3008,4 MHz. Micron podnosi poprzeczkę do 6024,4 MT/s (3012,2 MHz).

Na papierze sukces może nie imponować, ale bezwzględnie trzeba zaznaczyć, że do jego osiągnięcia, obok modułu Ballistix Elite, posłużyły procesor AMD Ryzen 5 3600X oraz płyta ASUS Crosshair VIII Impact. W świecie ekstremalnego overclockingu pamięci, a tak należy mówić o każdej próbie z ciekłym azotem, użycie czipu czerwonych to swoisty precedens.

Obraz

Zen 2 jak legendarny Athlon 64

Ostatnie sukcesy AMD na tym polu przypadają na czasy Athlonów 64, a więc miały miejsce jakieś półtorej dekady temu i dotyczą dziś już kompletnie zapomnianych kości DDR1.

Później przez lata, zresztą nie bez kozery, dominował pogląd, że kontrolery Intela wysokie taktowania znoszą znacznie lepiej. Są bardziej odporne na interferencje sygnału i mają zdecydowanie lepiej zaimplementowane mechanizmy korekcji błędów.

Nawet rewolucyjna pod wieloma względami mikroarchitektura Zen długo cierpiała katusze z RAM-em. Dość powiedzieć, że do czasu optymalizacji mikrokodów sprzęt często nie chciał bootować z pamięciami innymi niż Samsung B-Die, a już na pewno nie przy taktowaniu wyższym niż 2400-2666 MT/s. Koszmar to dość delikatne określenie tego, co się działo.

Z drogi, oto nadchodzi nowy lider

Tymczasem zespół Microna, jak już zostało wspomniane, do uzyskania rekordu użył Ryzena 5 3600X. Wprawdzie taktowanie samego procesora zostało obniżone z fabrycznych 3,8 GHz do 2,2 GHz, ale ponoć tylko po to, aby lepiej zaakcentować różnice wynikające z przyśpieszenia RAM-u. Niezależnie od opinii na ten temat, wniosek jest jeden: kontroler pamięci w Zen 2 może walczyć na równi z tymi stosowanymi przez Intela. Wreszcie. Po 15 latach.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)